Jak wybrać odpowiednią pulę wydobywczą w 2026 roku
Jak wybrać odpowiednią pulę wydobywczą w 2026 roku
Wybór puli może zmienić Twój miesięczny zysk z Bitcoina o 3–8% — i prawie nikt o tym nie mówi. Po halvingu w kwietniu 2024 roku, który obniżył nagrodę za blok do 3,125 BTC, a hashrate sieci wzrósł powyżej 900 EH/s, marże dla górników domowych szybko się skurczyły. Wybór złej puli na taką skalę to nie tylko strata drobnych. Przy europejskich cenach energii elektrycznej wynoszących 0,20–0,28 €/kWh (Eurostat, IV kwartał 2025), może to być różnica między marginalnym zyskiem a realną stratą.
Większość poradników o wydobyciu poświęca trzy akapity na wyjaśnienie, czym jest pula wydobywcza, a potem poleca te same trzy nazwy, które polecała w 2021 roku. To nie jest pomocne. Ten przewodnik dotyczy tego, jak faktycznie wybrać najlepszą pulę wydobywczą w 2026 roku — na podstawie struktury opłat, metody wypłat, hashrate'u puli oraz miejsca, z którego wydobywasz w Europie.
Co omawiamy
- Czym właściwie jest pula wydobywcza (i który wskaźnik się liczy)
- Struktury opłat: gdzie Twoje pieniądze cicho znikają
- Porównanie metod wypłat: FPPS, PPS+ i PPLNS w prostych słowach
- Wielkość puli, szczęście i nieoczywista prawda o mniejszych pulach
- Na co szczególnie powinni uważać europejscy górnicy
- Tabela porównawcza pul
- Więc której puli faktycznie powinieneś używać?
- Najczęściej zadawane pytania
Czym właściwie jest pula wydobywcza (i który wskaźnik się liczy)
Pula wydobywcza to grupa górników, która łączy hashrate, aby bardziej regularnie znajdować bloki Bitcoina, rozdzielając nagrodę za blok (3,125 BTC) proporcjonalnie między uczestników na podstawie wniesionej pracy (udziałów). Kluczowym wskaźnikiem nie jest sam rozmiar puli — ale efektywność puli, czyli ile z teoretycznej nagrody faktycznie otrzymujesz po opłatach, zmienności szczęścia i czasie wypłat.
Załóżmy, że używasz Bitmain Antminer w swoim garażu w Holandii, płacąc 0,22 €/kWh. Twój sprzęt działa dobrze. Ale jeśli Twoja pula pobiera opłatę 2,5% w porównaniu z konkurencją za 0%, tracisz około 15–25 €/miesięcznie, w zależności od konfiguracji. W skali roku to 180–300 € — za nic. Bez lepszej obsługi. Bez lepszej dostępności. Po prostu gorsza struktura opłat, której nigdy nie kwestionowałeś.
Struktury opłat: gdzie Twoje pieniądze cicho znikają
Opłaty za pulę zwykle wynoszą od 0% do 4%. Większość dużych pul to 1–2%. Brzmi to niepozornie, dopóki nie policzysz przy obecnym poziomie trudności sieci wynoszącym około 115 bilionów (stan na I kwartał 2026, mempool.space).
Oto uczciwy przegląd:
- Pule z opłatą 0% — Niektóre istnieją (np. Solo CK Pool do wydobycia solo). Ale pula z 0% często rekompensuje to innymi mechanizmami: większą zmiennością, niższą częstotliwością wypłat lub po prostu jest dotowana przez operatora z innych powodów. Warto o tym wiedzieć, zanim założysz, że darmowe znaczy lepsze.
- Pule z opłatą 1% — Najczęstszy poziom. F2Pool, AntPool i ViaBTC są tutaj. Akceptowalne dla większości górników domowych.
- Pule z opłatą 2–4% — Zwykle uzasadnione tylko wtedy, gdy pula oferuje coś naprawdę wartościowego w zamian, np. wypłaty FPPS+ z ubezpieczeniem opłat transakcyjnych (więcej poniżej).
Jedna rzecz, którą większość poradników pomija — co jest irytujące — to uwzględnienie opłat transakcyjnych. Od halvingu opłaty transakcyjne stały się znaczącą częścią przychodów z bloku. Pula, która dzieli się opłatami transakcyjnymi z górnikami (FPPS+, PPS+), może przewyższyć pulę z opłatą 0%, która płaci tylko podstawową nagrodę. Zawsze sprawdzaj, czy Twoja pula wypłaca opłaty transakcyjne.
Porównanie metod wypłat: FPPS, PPS+ i PPLNS w prostych słowach
PPS (Pay Per Share)
Otrzymujesz stałą kwotę za każdy ważny udział, niezależnie od tego, czy pula znajdzie blok. Przewidywalne. Pula przejmuje całą zmienność szczęścia. Zwykle wiąże się z wyższą opłatą (2–2,5%) jako rekompensatą.
FPPS (Full Pay Per Share)
To samo co PPS, ale z uwzględnieniem udziału w opłatach transakcyjnych w Twojej wypłacie. To teraz ważne. Przy Bitcoinie wynoszącym około 62 978 USD i blokach, które czasami niosą 0,3–0,8 BTC opłat transakcyjnych oprócz nagrody 3,125 BTC, FPPS może przynieść 5–15% więcej niż podstawowe PPS w dni o dużym ruchu w mempoolu. AntPool i F2Pool oferują warianty FPPS. (Źródło: asicminersprofitability.com, I kwartał 2026)
PPLNS (Pay Per Last N Shares)
Twoja wypłata zależy od proporcjonalnego wkładu w ostatnie N udziałów przed znalezieniem bloku. Niższe opłaty (często 1% lub mniej). Ale jest realna zmienność — jeśli dołączysz do puli w środku cyklu, Twoje pierwsze wypłaty będą niższe. Lepsze dla górników pracujących ciągle, a nie dorywczo.
Szczerze mówiąc, dla większości europejskich górników domowych z jedną do czterech maszyn, FPPS z opłatą 1% jest praktycznym zwycięzcą. Wygładza zmienność, uwzględnia opłaty transakcyjne i nie wymaga aktywnego zarządzania.
Wielkość puli, szczęście i nieoczywista prawda o mniejszych pulach
Konwencjonalna mądrość mówi, aby zawsze dołączać do największej puli dla najbardziej stabilnych wypłat. To nie jest błędne, ale niepełne.
Większe pule — Foundry USA, AntPool, F2Pool — łącznie kontrolują ponad 60% globalnego hashrate'u przy obecnym poziomie sieci około 900 EH/s. Ta koncentracja stanowi ryzyko centralizacji dla sieci Bitcoin. Bardziej praktycznie dla Ciebie jako górnika: największe pule często mają też najwyższe opłaty, są najbardziej biurokratyczne i najwolniej rozwiązują zgłoszenia wsparcia, gdy coś pójdzie nie tak.
Średniej wielkości pule, takie jak Braiins Pool (dawniej Slush Pool, najstarsza istniejąca pula), oferują konkurencyjne wypłaty FPPS, sprawdzoną historię od 2010 roku i naprawdę przydatne narzędzia do monitorowania. Dla górnika domowego używającego Whatsminera lub dwóch, Braiins jest warte poważnego rozważenia.
Wydobycie solo to kolejna opcja — i nie tak absurdalna, jak ludzie myślą, dla górników z wyższym hashrate'em. Przy 200 TH/s Twoje dzienne szanse na znalezienie bloku solo wynoszą około 1 do 4 300. Złe szanse. Ale niektórzy górnicy w Niemczech i Polsce prowadzą małe farmy z 10–20 maszyn specjalnie dla wypłat w stylu loterii. Sprawdź rzeczywiste prawdopodobieństwo dla swojego hashrate'u na soloblocks.io/calculator, zanim to odrzucisz.
Na co szczególnie powinni uważać europejscy górnicy
Europejscy górnicy mają dwie strukturalne wady, które wybór puli może częściowo zrekompensować: wysokie koszty energii elektrycznej i niekorzystne traktowanie podatkowe w kilku krajach.
Jeśli Twoja energia elektryczna w Niemczech kosztuje 0,28 €/kWh — blisko średniej UE dla gospodarstw domowych (Eurostat, IV kwartał 2025) — to każdy punkt procentowy opłaty za pulę jest wzmocniony. Przy takiej stawce wydobycie na przestarzałym sprzęcie, takim jak maszyna SHA-256 pierwszej generacji, jest już marginalne. Dodanie opłaty za pulę w wysokości 2,5% pogarsza sprawę. Decyzja o puli potęguje decyzję o sprzęcie.
Z naszego doświadczenia w wysyłce do klientów w 27 krajach UE, największym błędem początkujących jest wybór puli na podstawie rozpoznawalności nazwy, a nie metody wypłat. AntPool jest znany. Ale górnik domowy w Irlandii lub na Łotwie używający koparki IceRiver z algorytmem drugorzędnym może odkryć, że mniejsza pula specyficzna dla algorytmu wypłaca 6–10% lepiej — po prostu dlatego, że struktura opłat jest zaprojektowana pod czas bloku i wolumen transakcji tej monety.
Również: opóźnienie ma większe znaczenie, niż większość początkujących oczekuje. Serwer puli w Azji spowoduje przestarzałe udziały, jeśli wydobywasz z Europy Środkowej. Zawsze wybieraj pulę z serwerami w UE lub przynajmniej europejski punkt końcowy stratum. Braiins, ViaBTC i F2Pool mają opcje stratum w UE. Korzystaj z nich.
Tabela porównawcza pul
| Pula | Opłata | Metoda wypłat | Opłaty transakcyjne? | Stratum UE? | Min. wypłata |
|---|---|---|---|---|---|
| Braiins Pool | 2% (FPPS) / 0% (PPLNS) | FPPS / PPLNS | Tak (tryb FPPS) | Tak | 0,001 BTC |
| F2Pool | 1% | FPPS+ | Tak | Tak | 0,005 BTC |
| AntPool | 0–2,5% | PPS+ / PPLNS | Tak (tryb PPS+) | Tak | 0,005 BTC |
| ViaBTC | 2% (PPS+) / 1% (PPLNS) | PPS+ / PPLNS | Tak (tryb PPS+) | Tak | 0,0001 BTC |
| Solo CK Pool | 0% (tylko solo) | Solo (pełny blok) | Tak (pełny blok) | Tak | Pełny blok albo nic |
Źródła: strony operatorów pul, asicminersprofitability.com, I kwartał 2026. Opłaty i minima mogą ulec zmianie — zweryfikuj bezpośrednio przed podłączeniem.
Więc której puli faktycznie powinieneś używać?
Dla większości europejskich górników domowych w 2026 roku Braiins Pool w trybie FPPS lub F2Pool z opłatą 1% FPPS+ to dwa najmocniejsze domyślne wybory. Obie uwzględniają opłaty transakcyjne, obie mają punkty końcowe stratum w UE, obie mają dziesięcioletnie doświadczenie. To jest uczciwa odpowiedź.
Jeśli używasz sprzętu z alternatywnym algorytmem — IceRiver ALEO AE3 lub Goldshell AE Max — to wybór puli całkowicie przesuwa się na opcje specyficzne dla algorytmu. Te monety mają własne ekosystemy pul, często z niższymi opłatami i lepszymi strukturami wypłat niż główne pule Bitcoin. Zbadaj dedykowane opcje pul dla swojej monety, zanim zdecydujesz się na ogólny agregator.
Wracaj do wyboru puli co sześć miesięcy. Struktury opłat się zmieniają. Hashrate puli się przesuwa. Pula, która była optymalna na początku 2026, może nie być taka w IV kwartale. Ustaw przypomnienie. Traktuj to jak przegląd taryfy za energię — nudne, ale się opłaca.
Mineshop.eu dostarcza europejskim górnikom oryginalny sprzęt ASIC od 2016 roku, z magazynem w UE w Irlandii i szybką dostawą DHL/FedEx do wszystkich krajów UE. Jeśli nadal zastanawiasz się nad sprzętem przed wyborem strategii puli, przejrzyj pełną ofertę na Mineshop.eu ASIC miners — i dopasuj wybór sprzętu do swojej stawki za energię, zanim cokolwiek innego.
Najczęściej zadawane pytania
Jaka jest najlepsza pula wydobywcza dla początkujących w Europie w 2026 roku?
Odp.: Do wydobywania Bitcoina, Braiins Pool (tryb FPPS) lub F2Pool z opłatą 1% to najbardziej praktyczne punkty startowe. Obie oferują serwery stratum w UE, aby zmniejszyć opóźnienia, uwzględniają wypłaty opłat transakcyjnych i mają sprawdzoną historię dostępności. Braiins ma szczególnie przejrzysty panel, który początkującym łatwiej czytać. Minimalna wypłata w F2Pool wynosi 0,005 BTC; w Braiins 0,001 BTC — istotne, jeśli używasz pojedynczej maszyny.
Jak bardzo opłata za pulę wpływa na moje miesięczne zarobki?
Odp.: Przy obecnym poziomie trudności około 115 bilionów i Bitcoinie na poziomie ~62 978 USD, różnica 1% opłaty na średniej klasy koparce domowej (około 100–200 TH/s) przekłada się na około 8–18 €/miesięcznie, w zależności od wydajności sprzętu i kosztu energii. W skali roku to 100–220 €. Nie katastrofa, ale realne pieniądze — zwłaszcza przy europejskich stawkach za energię wynoszących 0,20–0,28 €/kWh (Eurostat, IV kwartał 2025).
Czy PPLNS czy FPPS jest lepsze dla górników domowych?
Odp.: FPPS jest ogólnie lepsze dla górników domowych z jedną do czterech maszyn. Wypłaca przewidywalną dzienną kwotę, w tym opłaty transakcyjne, co usuwa zmienność szczęścia z miesięcznego budżetu. PPLNS nagradza górników, którzy pracują ciągle i długoterminowo — wypłata może być nieco wyższa z czasem, ale zmienność jest realna. Jeśli okresowo wyłączasz maszyny (z powodu hałasu, ciepła lub kosztów), PPLNS ukarze Cię na początku każdego nowego cyklu.
Czy lokalizacja puli wpływa na wydajność wydobycia?
Odp.: Tak. Opóźnienie między Twoją koparką a serwerem stratum puli powoduje przestarzałe udziały — ważną pracę przesłaną zbyt późno, aby się liczyła. Z Europy Środkowej lub Północnej serwer puli w Azji może dodać 150–300 ms opóźnienia. Przy hashrate sieci powyżej 900 EH/s, wskaźnik przestarzałych udziałów powyżej 0,5% znacząco obniża efektywny zysk. Zawsze łącz się z punktem końcowym stratum w UE — a nie z globalnym domyślnym — dla pul takich jak F2Pool, AntPool czy ViaBTC.
Czy mogę wydobywać Bitcoina solo jako górnik domowy w 2026 roku?
Odp.: Technicznie tak. Praktycznie szanse są bardzo niskie. Przy 200 TH/s hashrate'u przeciwko sieci działającej z prędkością ~900 EH/s, Twoje prawdopodobieństwo znalezienia bloku solo w danym dniu wynosi około 1 do 4 500. Skorzystaj z kalkulatora na soloblocks.io/calculator, aby sprawdzić swoje konkretne szanse. Niektórzy górnicy wydobywają solo jako celową strategię loteryjną — to nie jest irracjonalne, ale wiąże się z wysoką zmiennością. Nagroda 3,125 BTC (~197 000 $ przy obecnych cenach) zmienia życie, jeśli trafi.
Czy powinienem używać tej samej puli dla wszystkich moich koparek?
Odp.: Dla maszyn SHA-256 Bitcoin — tak, skonsolidowanie hashrate'u w jednej puli upraszcza monitorowanie i może poprawić Twoją pozycję w obliczeniach PPLNS. Ale jeśli używasz sprzętu z mieszanymi algorytmami — na przykład zarówno koparki Bitcoin, jak i IceRiver ALEO AE2 dla algorytmu Aleo — będziesz potrzebować oddzielnych pul dla każdego algorytmu. W 2026 roku nie ma jednej puli, która obejmowałaby wszystkie algorytmy ASIC z konkurencyjnymi opłatami.
Powiązane wpisy
Recenzie Aplicație Kratos Mining Monitor 2026 pentru Minerii Solo Acasă
Jul 17, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Cum să-ți Securizezi Configurația de Bitcoin Mining de Acasă împotriva Hackerilor
Jul 6, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Ce este hashrate-ul la minare și de ce este important?
Jul 2, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Cum să Cumperi un Miner ASIC Recondiționat: Ce să Verifici Înainte de a Cumpăra
Jun 28, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop