Top 12 cei mai profitabili mineri crypto în 2025 | Câștigă peste 500€ zilnic cu cele mai bune ASIC-uri
12 Cele Mai Profitabile Mineritatoare Crypto Care Fac Peste 500$ Zilnic în 2025
Mineritoarele crypto cu cea mai bună performanță aduc profituri zilnice substanțiale în 2025, cu mașinile premium generând peste 500€ pe zi. Bitmain Antminer S21e XP Hyd 3U domină în prezent piața cu o rată hash de 860 TH/s, deși prețul său de 17.210€ reprezintă o investiție majoră pentru minerii dedicați.
Alegerea hardware-ului potrivit pentru minerit necesită evaluarea mai multor factori esențiali, modelele eficiente oferind perioade de amortizare surprinzător de rapide. Bitdeer SealMiner A2 Pro Hyd oferă 500 TH/s la doar 3.958€, depășind semnificativ prețurile multor concurenți. Având recompensele pentru blocurile Bitcoin fixate la 3,125 BTC, mineritoarele ASIC cu performanțe ridicate rămân atractive în ciuda costurilor hardware care de obicei variază între 3.000€ și 15.000€. Raportul preț-performanță a devenit la fel de important ca puterea brută de hash în alegerea echipamentului pentru minerit pentru maximizarea profitului.
Bitmain Antminer S21e XP Hyd 3U

Bitmain Antminer S21e XP Hyd 3U oferă performanțe de neegalat pentru minerii serioși de Bitcoin în 2025. Lansat în decembrie 2024, această unitate puternică evidențiază angajamentul Bitmain de a împinge limitele eficienței mineritului.
Caracteristici cheie Antminer S21e XP Hyd 3U
S21e XP Hyd 3U, cunoscut și ca Antminer U3S21EXPH, include câteva specificații impresionante:
-
Sistem avansat de răcire hidro care menține temperaturi optime între 20-50°C
-
Design compact 3U pentru rack cu dimensiuni de 900 x 486 x 132mm
-
Funcționare remarcabil de silențioasă la doar 50dB nivel de zgomot
-
Conectivitate profesională prin interfață Ethernet 10/100M
-
Toleranță ridicată la umiditate între 10-90%
Acest miner ASIC necesită tensiune între 380-415V, fiind potrivit operațiunilor industriale de minerit, nu pentru utilizare casnică.
Hashrate și consum electric Antminer S21e XP Hyd 3U
S21e XP Hyd 3U oferă o rată hashrate excepțională de 860 TH/s în timp ce consumă 11.180W energie electrică. Aceasta rezultă într-un raport de eficiență energetică impresionant de 13 J/TH, depășind multe modele concurente.
Minerul suportă doar algoritmul SHA-256, fiind perfect pentru mineritul Bitcoin împreună cu monede alternative precum BitcoinCash, eCash și DigiByte.
Profitabilitate și timp de amortizare Antminer S21e XP Hyd 3U
Randamentul zilnic pentru S21e XP Hyd 3U este de aproximativ 0.00045 BTC, ceea ce se traduce într-un venit de aproximativ 47,52 EUR înainte de costurile cu energia electrică. După cheltuielile cu energia, profitul zilnic variază între 22,19 EUR și 42,06 EUR în funcție de tarifele la electricitate.
Profiturile lunare variază între 829,88 EUR și aproximativ 1.260 EUR, făcând aceasta o opțiune atractivă pentru minerii care caută câștiguri substanțiale.
Investiția inițială semnificativă necesită răbdare, timpul de amortizare fiind de obicei între 17,2 luni (516 zile) și 30,5 luni, bazat pe prețurile și dificultatea curente a Bitcoin.
Preț per TH/s Antminer S21e XP Hyd 3U
Prețurile pentru acest hardware de minerit premium variază între diferiți furnizori. Costurile variază de la 13.358,94 EUR la 20.338,99 EUR, majoritatea vânzătorilor de renume listându-l în jurul valorii de 17.000-19.000 EUR.
Prețul per TH/s se situează între 15,53 EUR și 23,65 EUR, cu o medie de aproximativ 20 EUR per TH/s. Ca referință, modelul standard S21e Hyd oferă un preț per TH de doar 11,45 EUR, însă cu un hashrate semnificativ mai mic, de 288 TH/s.
Pentru minerii care caută cel mai bun miner crypto absolut în 2025, S21e XP Hyd 3U reprezintă vârful performanței, deși prețul său premium reflectă specificațiile sale de top pe piață.
Auradine Teraflux AH3880 ⚡
Sursa imaginii: YouTube
Auradine Teraflux AH3880 este un concurent puternic în mineritul de înaltă performanță, oferind o valoare excepțională pentru operațiunile de minerit Bitcoin. Lansată în martie 2025, această mașină proiectată în Statele Unite introduce pe piață o tehnologie avansată de răcire.
Caracteristici cheie Teraflux AH3880
Teraflux AH3880 oferă mai multe funcții inovatoare care îl diferențiază de minerele standard ASIC:
-
Sistem avansat de răcire hidro cu plăci de răcire cu apă montate direct pentru transfer eficient al căldurii de la cipurile ASIC
-
Tehnologia EnergyTune™ care permite minerilor să ajusteze consumul de energie în funcție de nevoile rețelei în timp real
-
Tehnologia SMART hashboard care permite operațiuni neîntrerupte
-
Sursă de alimentare trifazică care reduce costurile de operare și riscurile întreruperilor de curent
-
Management flexibil al energiei scalabil de la 1.800 wați până la 10KW pentru performanță optimă
-
Ecran OLED integrat afișând adresa IP, metrici de performanță și date despre temperatură
-
Detecție avansată a lichidelor pentru identificarea rapidă a scurgerilor potențiale
Minerul are un design montat în rack 2U, funcționează la un nivel de zgomot de doar 35dB și operează eficient la temperaturi între 5-45°C.
Hashrate și consum Teraflux AH3880
Acest miner oferă un hashrate de 600 TH/s consumând aproximativ 8.700W. Eficiența sa variază între 14,5-16,5 J/TH, situându-l printre cei mai eficienți mineri Bitcoin din punct de vedere al consumului de energie disponibili astăzi. Dispozitivul suportă exclusiv algoritmul SHA-256, fiind ideal pentru Bitcoin și criptomonede compatibile.
Rentabilitate și perioada de recuperare Teraflux AH3880
Condițiile actuale de piață indică faptul că Teraflux AH3880 produce randamente solide:
|
Perioadă |
Profit |
|---|---|
|
Zilnic |
28,52 EUR |
|
Săptămânal |
199,65 EUR |
|
Lunar |
855,64 EUR |
|
Anual |
104.109,85 EUR |
Aceste calcule iau în considerare un cost al energiei electrice de 0,06 USD/kWh. Pe lângă Bitcoin, acest miner extrage profitabil BitcoinCash (0,08 BCH zilnic), DigiByte (2.941,32 DGB zilnic) și eCash (1.262.641,80 XEC zilnic).
Preț per TH/s pentru Teraflux AH3880
Minerul costă aproximativ 16,66 USD per TH/s, situându-se competitiv între modelele premium Bitmain și alternativele mai accesibile ca preț.
Teraflux AH3880 se distinge nu doar prin specificațiile tehnice, ci și prin faptul că este fabricat în afara lanțurilor tradiționale de aprovizionare, reducând potențial riscurile legate de tarifele sau sancțiunile internaționale. Pentru mineri care apreciază atât performanța, cât și stabilitatea lanțului de aprovizionare, acest sistem proiectat în America oferă o alternativă convingătoare la opțiunile fabricate în China.
Bitdeer SealMiner A2 Pro Hyd

Bitdeer SealMiner A2 Pro Hyd oferă un avans notabil în tehnologia de minerit Bitcoin de la lansarea sa din martie 2025. Această unitate puternică de minerit echilibrează performanța eficientă cu prețuri competitive pentru minerii care caută opțiuni hardware profitabile.
Caracteristici cheie SealMiner A2 Pro Hyd
SealMiner A2 Pro Hyd include mai multe specificații impresionante:
-
Design avansat al cipului pe 4nm pentru eficiență maximă a procesării
-
Sistem de răcire hidro care disipează eficient căldura, permițând funcționarea la temperaturi de intrare a apei de până la 60°C
-
Performanță îmbunătățită la temperaturi ridicate cu temperaturi de ieșire de până la 70°C
-
Funcționare silențioasă la aproximativ 50dB pentru medii de minerit mai liniștite
-
Conectivitate Ethernet pentru integrare facilă în rețelele de minerit
-
Interval de temperatură de operare între 5-40°C cu toleranță la umiditate de 10-90%
Acest miner dispune de o eficiență revoluționară a sursei de alimentare care ajunge până la 97%, reducând semnificativ energia electrică risipită. Producătorul oferă o garanție completă de 365 de zile începând de la data expedierii.
Hashrate & consumul de energie SealMiner A2 Pro Hyd
SealMiner A2 Pro Hyd oferă metrici de performanță impresionante:
-
Hashrate: 500-530 TH/s (±10%)
-
Consum de energie: 7.450-7.900W (±10%)
-
Raport eficiență energetică: 14.9 J/TH (±5%)
Aceste specificații îl plasează printre cei mai eficienți mineri SHA-256 disponibili în prezent, fiind ideal pentru Bitcoin, Bitcoin Cash și alte criptomonede compatibile.
Profitabilitate & perioada de recuperare SealMiner A2 Pro Hyd
Pe baza condițiilor actuale de piață, SealMiner A2 Pro Hyd generează venituri substanțiale:
|
Perioadă |
Profit |
|---|---|
|
Zilnic |
17,46 EUR |
|
Lunar |
531,01 EUR |
|
Anual |
6.372,08 EUR |
Unele surse sugerează profituri zilnice și mai mari, variind între 13,86 EUR și 20,30 EUR, în funcție de costurile electrice și fluctuațiile prețului Bitcoin.
Prețul SealMiner A2 Pro Hyd pe TH/s
SealMiner A2 Pro Hyd este evaluat la aproximativ 7.156,58 EUR, ceea ce se traduce în 14,31 EUR pe TH/s. Acest nivel relativ accesibil de preț îl face o opțiune atractivă comparativ cu competitorii premium. Anumiți comercianți oferă această unitate la prețuri variate:
-
Preț oficial: 7.156,58 EUR
-
Preț alternativ comerciant: 4.389,37 EUR
-
Opțiune economică: 3.776,76 EUR
Structura de preț poziționează SealMiner A2 Pro Hyd ca o alternativă rentabilă la modelele mai scumpe de la Bitmain și alți producători, oferind o recuperare mai rapidă a investiției pentru minerii cu capital limitat. Expedierea acestui model este așteptată să înceapă în iunie 2025, posibil mai devreme în funcție de progresul producției.
MicroBT WhatsMiner M66S++ 🔥

MicroBT WhatsMiner M66S++ oferă performanțe solide de nivel mediu în piața competitivă de minerit crypto, echilibrând randamentul cu o eficiență energetică rezonabilă. Lansat în decembrie 2024, acest miner cu răcire prin imersie oferă entuziaștilor Bitcoin o alternativă practică la echipamentele cu preț premium.
Caracteristici cheie WhatsMiner M66S++
WhatsMiner M66S++ include mai multe specificații practice:
-
Tehnologie de răcire prin imersie pentru gestionarea optimă a temperaturii
-
Dimensiuni compacte de 267 x 147 x 401mm
-
Greutate de aproximativ 18kg
-
Nivel de zgomot de 75dB
-
Interfață Ethernet pentru conectivitate în rețea
-
Interval de temperatură de operare 5-45°C
-
Toleranță la umiditate de 5-95%
Minerul necesită o conexiune electrică de înaltă tensiune între 380-480V, fiind potrivit în principal pentru operațiuni industriale de minerit și nu pentru instalații de acasă.
WhatsMiner M66S++ hashrate și consum de energie
Acest miner oferă metrici performante solide:
|
Specificație |
Valoare |
|---|---|
|
Hashrate |
348-356 TH/s |
|
Consum de energie |
5394-5518W |
|
Eficiență energetică |
15.5 J/TH |
Unitatea suportă exclusiv algoritmul SHA-256, fiind ideală pentru mineritul Bitcoin alături de monede alternative precum BitcoinCash și eCash.
WhatsMiner M66S++ profitabilitate și timp de recuperare
Veniturile zilnice pentru WhatsMiner M66S++ ajung la aproximativ 0.000192 BTC, echivalentul a aproximativ 20,32 EUR înainte de costurile cu electricitatea. După deducerea cheltuielilor pentru energie (la 0,10 €/kWh), profitul zilnic variază între 7,68 EUR și 9,17 EUR.
Profitabilitatea lunară variază între 230,40 EUR și 275,10 EUR, cu venituri anuale ce pot ajunge la 2.803,18 EUR - 3.345,36 EUR.
Perioada de recuperare este în general de aproximativ 408 zile (brut) până la 1.077 zile (net), în funcție de costurile la electricitate și fluctuațiile prețului Bitcoin.
Prețul WhatsMiner M66S++ pe TH/s
Costul acestui echipament de minerit se situează în general în jurul valorii de 8.635,20 EUR. Prețul per TH/s este aproximativ 24,81 EUR, bazat pe hashrate-ul de 348 TH/s.
WhatsMiner M66S++ ocupă un teren echilibrat pe piață — oferind performanțe fiabile fără prețul premium al modelelor de top, făcându-l potrivit pentru minerii care caută randamente constante și stabile.
Bitmain Antminer S21 XP+ Hyd 🔥
Sursa imaginii: BITMAIN
Antminer S21 XP+ Hyd de la Bitmain se alătură categoriei premium a minerelor răcite cu apă în 2025, oferind specificații impresionante care îl clasează printre cele mai performante mașini de minerit Bitcoin. Această unitate puternică combină un hashrate ridicat cu tehnologie avansată de răcire, făcând-o ideală pentru operațiuni profesionale de minerit.
Caracteristici cheie Antminer S21 XP+ Hyd
S21 XP+ Hyd include mai multe specificații notabile:
-
Sistem de răcire hidro care menține temperaturile optime între 20-50°C
-
Dimensiuni compacte de 339 x 173 x 207mm
-
Greutate moderată de 14,8kg (net)
-
Conectivitate rețea prin RJ45 Ethernet 10/100M
-
Necesități de debit de apă între 8,0-10,0 L/min
-
Necesități pH lichid între 8,5-9,5
-
Tensiune de alimentare de 380-415V AC
Spre deosebire de modelele standard răcite cu aer, acest miner necesită o infrastructură adecvată de răcire cu apă, dar oferă performanțe semnificativ mai bune în schimb.
Antminer S21 XP+ Hyd hashrate și consum de energie
Acest echipament de minerit oferă metrici excelente de performanță:
|
Specificație |
Valoare |
|---|---|
|
Hashrate |
500 TH/s |
|
Consum de energie |
5.500W |
|
Eficiență energetică |
11 J/TH |
Proiectat special pentru mineritul algoritmului SHA-256, S21 XP+ Hyd excelează la mineritul Bitcoin, Bitcoin Cash și alte criptomonede compatibile.
Profitabilitatea și perioada de recuperare Antminer S21 XP+ Hyd
Potrivit potențialului de câștig, acest miner generează aproximativ 16,83 € profit zilnic după costurile cu electricitatea. Profitabilitatea lunară ajunge la aproximativ 505,09 €, ceea ce îl face atractiv pentru mineri serioși.
Capacitatea zilnică de minerit este în jur de 30,97 € în Bitcoin înainte de deducerea costurilor cu electricitatea de 12,60 €. Aceste cifre indică o perioadă de recuperare rezonabilă, în funcție de tarifele la energie electrică și fluctuațiile prețului Bitcoin.
Prețul per TH/s pentru Antminer S21 XP+ Hyd
Prețurile variază în funcție de comercianți:
-
Preț original: 15.350 € pe unitate
-
Preț după reducere: 13.800 €
-
Preț per TH/s: 30,7 € standard / 27,6 € după reducere
Acest lucru poziționează S21 XP+ Hyd în segmentul premium al echipamentelor de minerit. Investiția inițială substanțială este echilibrată de rata excepțională de eficiență de 11 J/TH, situându-se printre cele mai bune din industrie.
Livrarea este așteptată în trimestrul 3 al anului 2025, deși disponibilitatea rămâne limitată deoarece unitățile se vând rapid după anunț.
MicroBT WhatsMiner M63S++

Lansat în decembrie 2024, MicroBT WhatsMiner M63S++ combină tehnologia de răcire hidro cu metrici puternici de performanță, stabilindu-se printre cele mai profitabile echipamente de minerit disponibile în 2025. Acest miner SHA-256 oferă randamente fiabile pentru operațiunile profesionale de minerit Bitcoin.
Caracteristici cheie WhatsMiner M63S++
WhatsMiner M63S++ oferă câteva specificații notabile:
-
Sistem eficient de răcire hidro care necesită aproximativ 1L lichid de răcire pe aparat
-
Design montabil pe raft 4U cu dimensiunile 483 x 663 x 86mm
-
Sursă de alimentare profesională care necesită alimentare trifazată 380-480V
-
Interval de temperatură operare de 5-45°C cu toleranță la umiditate între 5-95%
-
Conectivitate Ethernet pentru integrare perfectă în rețea
-
Garanție completă de 180 de zile de la achiziție
Hashrate și consum de energie WhatsMiner M63S++
Acest miner ASIC pentru criptomonede oferă performanțe puternice:
|
Specificație |
Valoare |
|---|---|
|
Hashrate |
478 TH/s |
|
Consum de energie |
10.000W |
|
Eficiență energetică |
20.92 J/TH |
Minerul suportă doar algoritmul SHA-256, fiind potrivit pentru Bitcoin, BitcoinCash și alte criptomonede compatibile.
Rentabilitatea și perioada de recuperare a investiției pentru WhatsMiner M63S++
WhatsMiner M63S++ generează aproximativ 29,66 EUR în Bitcoin zilnic înainte de costurile cu electricitatea. După deducerea cheltuielilor energetice (la un preț de 0,10 EUR/kWh), profitul zilnic ajunge la aproximativ 6,76 EUR.
Rentabilitatea lunară totalizează 202,67 EUR, iar câștigurile anuale pot depăși 2.461,94 EUR.
Pe baza acestor cifre, minerul necesită aproximativ 405 zile (brut) până la 2.518 zile (net) pentru recuperarea completă a investiției, variind în funcție de costurile energiei electrice și fluctuațiile prețului Bitcoin.
Prețul WhatsMiner M63S++ pe TH/s
Costul de achiziție se situează în jurul valorii de 109.735,60 EUR, ceea ce corespunde aproximativ cu 26,72 EUR pe TH/s.
Investiția inițială substanțială este echilibrată de un hashrate impresionant, deși ratingul de eficiență de 20.92 J/TH îl plasează în urma mai multor concurenți din punct de vedere al eficienței energetice. Acest miner reprezintă o opțiune solidă pentru cei care prioritizează puterea brută de hash față de eficiența maximă atunci când construiesc o operațiune de minerit.
Bitmain Antminer S21 Immersion

Bitmain Antminer S21 Immersion oferă rate de hash puternice, proiectate special pentru operațiuni profesionale de minerit Bitcoin. Acest miner specializat necesită o infrastructură adecvată de răcire cu lichide, fiind potrivit pentru configurații la nivel enterprise care caută performanțe optimizate din echipamentul lor de minerit.
Caracteristici cheie Antminer S21 Immersion
Antminer S21 Immersion include mai multe specificații notabile:
-
Design optimizat pentru imersie care necesită lichid dielectric specializat
-
Factor de formă compact cu dimensiunile 293 x 236 x 364mm
-
Greutate moderată de 17,15kg net (20,45kg cu ambalajul)
-
Alimentare trifazică necesită intrare AC de 380-415V
-
Interval de temperatură de operare între 30-55°C pentru temperatura uleiului de admisie
-
Debit necesar al lichidului de răcire de 1 m³/h
-
Toleranță ridicată la umiditate între 10-90%
-
Conectivitate de rețea prin interfață Ethernet RJ45 10/100M
Acest miner funcționează în două moduri distincte de putere — Mod Normal de Energie (NEM) și Mod de Energie Înaltă (HEM) — permițând minerilor să ajusteze performanța fie pentru eficiență, fie pentru performanță maximă în funcție de costurile energiei electrice.
Hashrate și consum de energie Antminer S21 Immersion
Minerul oferă niveluri diferite de performanță în funcție de modul de operare selectat:
|
Specificație |
Mod Normal de Energie |
Mod de Energie Înaltă |
|---|---|---|
|
Hashrate |
239 TH/s |
301 TH/s |
|
Consum de energie |
3824W |
5569W |
|
Eficiență energetică |
16.0 J/TH |
18.5 J/TH |
S21 Immersion suportă doar mineritul algoritmului SHA-256, făcându-l potrivit pentru Bitcoin, Bitcoin Cash și Bitcoin SV.
Profitabilitate și perioada de recuperare Antminer S21 Immersion
În condițiile actuale de piață, S21 Immersion generează aproximativ 11,91 EUR pe zi înainte de costurile cu electricitatea. După scăderea cheltuielilor cu energia electrică de aproximativ 4,72 EUR zilnic, minerii se pot aștepta la profituri nete de aproximativ 7,19 EUR pe zi.
Profitabilitatea lunară ajunge la aproximativ 218,45 EUR, cu randamente anuale care pot depăși 2.621,38 EUR.
Perioada de recuperare variază de obicei între 28,8 și 35,7 luni, în funcție de prețul de achiziție și condițiile de operare.
Preț Antminer S21 Immersion pe TH/s
Acest echipament este disponibil prin mai mulți furnizori la diferite niveluri de preț:
-
Preț oficial: 3.180,38 EUR
-
Interval preț comercianti: 6.393,21 EUR până la 7.918,99 EUR
-
Preț pe TH/s: 14,79 EUR
Pentru minerii care caută un echilibru între performanță și investiție, Antminer S21 Immersion oferă o opțiune solidă în segmentul mediu al hardware-ului de minerit disponibil în 2025.
MicroBT WhatsMiner M56S 🔧
MicroBT WhatsMiner M56S oferă o opțiune echilibrată de nivel mediu pentru minerii Bitcoin care caută performanță fiabilă SHA-256. Lansat în ianuarie 2023, acest echipament combină un hashrate decent cu cerințe energetice gestionabile, fiind potrivit atât pentru operațiuni de minerit noi, cât și pentru cele deja stabilite.
Caracteristici cheie WhatsMiner M56S
M56S include mai multe specificații practice:
-
Dimensiuni compacte de 267 x 147 x 401 mm cu greutate de 13 kg
-
Compatibilitate cu răcirea prin imersie
-
Toleranță largă la umiditate între 5-95%
-
Interval de temperatură de funcționare între 0 și 40°C
-
Conectivitate Ethernet pentru integrarea în rețea
-
Garantie de doi ani oferită de anumiți comercianți
Acest miner funcționează eficient în diverse medii datorită capacităților de management termic și construcției durabile.
Hashrate și consum energetic WhatsMiner M56S
Metricele de performanță pentru WhatsMiner M56S includ:
|
Specificație |
Valoare |
|---|---|
|
Hashrate |
212-216 TH/s |
|
Consum de energie |
5550-5616W |
|
Eficiență energetică |
26-29 J/T |
Aceste specificații îl poziționează ca un performanț solid pentru mineritul cu algoritmul SHA-256, suportând Bitcoin, Bitcoin Cash și BSV.
Profitabilitate și perioada de recuperare WhatsMiner M56S
WhatsMiner M56S generează aproximativ 0,000111 BTC pe zi, echivalentul a circa 11,72 - 11,76 EUR înainte de costurile cu electricitatea. După deducerea cheltuielilor energetice, profiturile zilnice variază între -0,95 EUR și 0,33 EUR, în funcție de tarifele pentru electricitate și moneda minată.
Unele monede alternative oferă ocazional randamente mai bune decât Bitcoin:
-
Fractal Bitcoin: venit zilnic de 13,04 EUR
-
BitcoinCash: venit zilnic de 11,98 EUR
-
eCash: venit zilnic de 12,46 EUR
Preț WhatsMiner M56S pe TH/s
Disponibil în prezent la diferite niveluri de preț:
-
De la 1.560,13 EUR până la 1.579,22 EUR
-
Preț pe TH/s: aproximativ 7,35 - 7,45 EUR
WhatsMiner M56S oferă un punct de intrare relativ accesibil în hardware-ul profesional pentru minerit, la aproximativ o treime din raportul preț-per-TH/s al modelelor premium precum Antminer S21e XP Hyd 3U.
VolcMiner D1 Hydro 🔥

VolcMiner D1 Hydro este primul miner răcit cu lichid din seria sa, proiectat special pentru criptomonedele cu algoritm Scrypt, cum ar fi Dogecoin și Litecoin. Lansat în februarie 2025, acest echipament de minerit specializat oferă performanțe excepționale pentru minerii care caută opțiuni dincolo de Bitcoin.
Caracteristici cheie VolcMiner D1 Hydro
D1 Hydro include mai multe specificații practice:
-
Sistem avansat de răcire cu lichid care funcționează eficient între 5-45°C
-
Design compact rack 2U cu dimensiuni de 655 x 445 x 90mm
-
Funcționare silențioasă cu un nivel de zgomot de doar 50dB
-
Toleranță la umiditate între 10-90%
-
Conectivitate Ethernet pentru integrare ușoară în rețea
-
Cerinte de tensiune de 170-300V
Minerul cântărește 28,6 kg și dispune de o construcție de grad industrial, potrivită pentru instalații profesionale de minerit.
Hashrate și consum VolcMiner D1 Hydro
Acest echipament oferă performanțe impresionante pentru algoritmul Scrypt:
|
Specificație |
Valoare |
|---|---|
|
Hashrate |
30,4 GH/s |
|
Consumul de energie |
7.600W |
|
Eficiență energetică |
0,25 J/Mh |
Spre deosebire de minerii SHA-256, D1 Hydro funcționează exclusiv cu criptomonede bazate pe Scrypt, inclusiv Dogecoin, Litecoin, Bells și Pepecoin.
Profitabilitate și timp de recuperare VolcMiner D1 Hydro
D1 Hydro generează aproximativ 48,67 EUR în Dogecoin zilnic, înainte de costurile energiei electrice. După deducerea cheltuielilor cu energia electrică (la 0,10 EUR/kWh), profitul zilnic este de aproximativ 31,27 EUR.
Veniturile lunare totalizează aproximativ 938,08 EUR, iar profitul anual poate depăși 11.561,05 EUR.
Diferite surse raportează estimări variate ale profitului:
-
29,46 EUR zilnic (cu energie la 0,10 EUR/kWh)
-
30,93 EUR zilnic (161,2060 DOGE)
Preț per GH/s VolcMiner D1 Hydro
Prețurile variază în funcție de comercianți:
-
Preț standard de retail: 11.982,64 EUR
-
Preț per GH/s: 394,17 EUR
D1 Hydro demonstrează o profitabilitate deosebit de ridicată când minează Dogecoin (161,21 DOGE pe zi) comparativ cu Litecoin (0,05 LTC pe zi), făcându-l o opțiune excelentă pentru minerii axați pe monedele Scrypt.
ElphaPex DG2+

ElphaPex DG2+ este cel mai nou miner pentru algoritmul Scrypt de pe piață, lansat în iulie 2025. Această unitate specializată vizează mineritul Dogecoin și Litecoin, oferind câștiguri constante minerilor interesați de alternative la Bitcoin. Raportul său excepțional de eficiență l-a făcut rapid popular printre entuziaștii cripto care caută diversificare.
Caracteristici cheie ElphaPex DG2+
DG2+ este echipat cu următoarele specificații practice:
-
Design răcit cu aer cu patru ventilatoare care mențin temperaturi optime între 5-45°C
-
Dimensiuni compacte de 432 x 196 x 287mm și greutate de 18,3 kg
-
Nivel moderat de zgomot de 75dB în timpul funcționării
-
Toleranță la umiditate între 5-95%
-
Conectivitate Ethernet pentru integrare ușoară în rețea
-
Cerinte de tensiune de 200-240V
Producătorul oferă o garanție de 180 de zile, oferind protecția esențială a investiției dumneavoastră.
Hashrate și consum ElphaPex DG2+
Acest miner Scrypt oferă metrici impresionante de performanță:
|
Specificație |
Valoare |
|---|---|
|
Hashrate |
20,5 GH/s (±5%) |
|
Consum de energie |
3900W (±10%) |
|
Eficiență energetică |
0,19 J/MH |
DG2+ suportă exclusiv algoritmul Scrypt, făcându-l ideal pentru mineritul Dogecoin și Litecoin. Ratingul său de eficiență de 0,19 J/MH depășește mulți competitori, inclusiv popularul Antminer L9.
Profitabilitate și timp de recuperare ElphaPex DG2+
DG2+ generează aproximativ 106,06 DOGE (24,93 EUR) zilnic înainte de costurile cu energia electrică. După deducerea cheltuielilor cu energia, profiturile zilnice variază între 21,45 EUR și 26,38 EUR, în funcție de tarifele la electricitate.
Câștigurile lunare ajung între 643,52 EUR și 803,10 EUR, iar randamentele anuale pot depăși 9.540,99 EUR.
Mineritul Dogecoin este mai profitabil decât cel Litecoin cu acest dispozitiv, deoarece mineritul Litecoin generează doar aproximativ 0,03 LTC pe zi.
Prețul ElphaPex DG2+ per GH/s
Structura de preț a unității variază între comercianți:
-
Preț standard: 9.542,00 EUR
-
Preț alternativ: între 9.500 și 10.000 EUR
Aceasta se traduce la aproximativ 465,46 EUR per GH/s, poziționându-l ca o opțiune premium în categoria mineritului Scrypt. Raportul excepțional de eficiență compensează investiția inițială mai mare prin costuri reduse la electricitate pe termen lung.
IceRiver ALEO AE1 Lite

IceRiver ALEO AE1 Lite vizează algoritmul inovator zkSNARK, oferind minerilor un punct de intrare practic pentru diversificare în afara Bitcoin. Lansat în aprilie 2025, acest miner specializat a atras atenția pentru eficiența sa în mineritul criptomonedei Aleo.
Caracteristici cheie ALEO AE1 Lite
ALEO AE1 Lite oferă mai multe specificații practice:
-
Sistem de răcire cu aer pentru a preveni supraîncălzirea în timpul funcționării prelungite
-
Design compact cu dimensiuni de 205 x 110 x 202 mm și greutate de 4,02 kg
-
Nivel redus de zgomot de aproximativ 45 dB
-
Conectivitate Ethernet pentru integrare simplă în rețea
-
Interval de temperatură de operare de 0-40°C cu toleranță de umiditate de 10-90%
Producătorul oferă o garanție solidă de 24 de luni pentru clienții europeni, asigurând protecție pentru această investiție în hardware de minerit.
Hashrate și consum ALEO AE1 Lite
Acest miner cripto oferă performanțe solide:
|
Specificatie |
Valoare |
|---|---|
|
Hashrate |
300 MH/s (±10%) |
|
Consum de energie |
500W (±10%) |
|
Eficiență energetică |
1,67 J/MH |
Unitatea minează exclusiv pe algoritmul zkSNARK, făcând-o ideală pentru Aleo — o criptomonedă axată pe aplicații descentralizate cu scalabilitate ridicată.
ALEO AE1 Lite profitabilitate și timp de recuperare
ALEO AE1 Lite generează aproximativ 16,19-18,28 EUR venit zilnic înainte de costurile cu electricitatea. După scăderea cheltuielilor pentru energie (la 0,10 EUR/kWh), profitul zilnic variază între 15,05-17,14 EUR.
Câștigurile lunare ajung la aproximativ 451,57-514,11 EUR, cu randamente anuale ce pot depăși 6.254,98 EUR.
Perioada de recuperare este de aproximativ 4,1 luni, făcându-l una dintre investițiile cu recuperare rapidă în rândul minerilor specializați în criptomonede.
Prețul ALEO AE1 Lite per MH/s
Prețul de retail variază în funcție de furnizori:
-
2.822,08 EUR (preț standard de retail)
-
3.534,39 EUR (preț alternativ)
Aceasta se calculează la aproximativ 9,41-11,78 EUR per MH/s, poziționându-l ca o opțiune eficientă din punct de vedere al costurilor pentru minerii care se concentrează pe algoritmi alternativi față de Bitcoin.
Goldshell AE Max 🚀

Goldshell AE Max oferă capacități puternice de minerit ALEO folosind algoritmul zkSNARK. Lansat în mai 2025, acest miner specializat oferă o alternativă excelentă pentru minerii care caută opțiuni dincolo de hardware-ul orientat pe Bitcoin.
Caracteristici principale Goldshell AE Max
AE Max include mai multe specificații importante:
-
Sistem eficient de răcire cu patru ventilatoare care operează între 5-45°C
-
Design compact cu dimensiuni de 264 x 200 x 290 mm și greutate de 13,5 kg
-
Nivel moderat de zgomot de 70-85 dB în timpul funcționării
-
Conectivitate Ethernet pentru integrarea în rețea
-
Toleranță la umiditate între 5-65%
-
Cerință de tensiune de 180-280 V pentru performanță stabilă
Producătorul oferă o garanție de 180 de zile, oferind protecție esențială pentru investiția ta.
Hashrate și consum energetic Goldshell AE Max
Acest miner ASIC oferă performanțe puternice:
|
Specificație |
Valoare |
|---|---|
|
Hashrate |
360 MH/s (±5%) |
|
Consum energetic |
3300W (±5%) |
|
Eficiență energetică |
9,17 J/MH |
AE Max minează exclusiv pe algoritmul zkSNARK pentru criptomoneda ALEO, care a câștigat popularitate ca platformă de contracte inteligente axată pe confidențialitate.
Profitabilitate și timp de recuperare Goldshell AE Max
Goldshell AE Max generează aproximativ 120,19 tokenuri ALEO zilnic, în valoare de 21,11-24,13 EUR după costurile cu electricitatea. Veniturile lunare ajung la aproximativ 633,21 EUR, cu randamente anuale ce pot depăși 7.700 EUR.
Profitabilitatea variază în funcție de costurile cu electricitatea — la 0,10 EUR/kWh, minerul consumă aproximativ 7,56 EUR electricitate zilnic.
Prețul Goldshell AE Max per MH/s
Prețurile de retail variază între furnizori:
-
Preț standard: 3.670-4.294 EUR
-
Preț per MH/s: 10,69-11,93 EUR
Goldshell AE Max oferă o opțiune puternică pentru minerii care explorează dincolo de Bitcoin, aducând randamente fiabile și o eficiență rezonabilă pentru cei axați pe mineritul ALEO.
Tabel comparativ 🔍
|
Model Miner |
Hashrate |
Consum de energie |
Eficiență energetică |
Profit zilnic |
Profit lunar |
Preț |
Preț per TH/s |
Perioadă de amortizare |
Algoritm |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Antminer S21e XP Hyd 3U |
860 TH/s |
11.180W |
13 J/TH |
22,19-42,06 € |
829,88-1.260 € |
17.210 € |
20,00 € |
17,2-30,5 luni |
SHA-256 |
|
Auradine Teraflux AH3880 |
600 TH/s |
8.700W |
14,5-16,5 J/TH |
28,52 € |
855,64 € |
Nu este disponibil |
16,66 $ |
Nu este disponibil |
SHA-256 |
|
Bitdeer SealMiner A2 Pro Hyd |
500-530 TH/s |
7.450-7.900W |
14,9 J/TH |
17,46 € |
531,01 € |
7.156,58 € |
14,31 € |
Nu este disponibil |
SHA-256 |
|
WhatsMiner M66S++ |
348-356 TH/s |
5.394-5.518W |
15,5 J/TH |
7,68-9,17 € |
230,40-275,10 € |
8.635,20 € |
24,81 € |
408-1.077 zile |
SHA-256 |
|
Antminer S21 XP+ Hyd |
500 TH/s |
5.500W |
11 J/TH |
16,83 € |
505,09 € |
15.350 € |
30,70 € |
N/A |
SHA-256 |
|
WhatsMiner M63S++ |
478 TH/s |
10.000W |
20,92 J/TH |
6,76 € |
202,67 € |
109.735,60 € |
26,72 € |
405-2.518 zile |
SHA-256 |
|
WhatsMiner M56S |
212-216 TH/s |
5.550-5.616W |
26-29 J/T |
-0,95-0,33 € |
N/A |
1.560-1.579 € |
7,35-7,45 € |
N/A |
SHA-256 |
|
VolcMiner D1 Hydro |
30,4 GH/s |
7.600W |
0,25 J/Mh |
31,27 € |
938,08 € |
11.982,64 € |
394,17 €/GH/s |
N/A |
Scrypt |
|
ElphaPex DG2+ |
20,5 GH/s |
3.900W |
0,19 J/MH |
21,45-26,38 € |
643,52-803,10 € |
9.542,00 € |
465,46 €/GH/s |
N/A |
Scrypt |
|
IceRiver ALEO AE1 Lite |
300 MH/s |
500W |
1,67 J/MH |
15,05-17,14 € |
451,57-514,11 € |
2.822,08 € |
9,41 €/MH/s |
4,1 luni |
zkSNARK |
|
Goldshell AE Max |
360 MH/s |
3.300W |
9,17 J/MH |
21,11-24,13 € |
633,21 € |
3.670-4.294 € |
10,69-11,93 €/MH/s |
N/A |
zkSNARK |
Concluzie 🚀
Alegerea minerului cripto ideal depinde în mare măsură de bugetul tău, costurile la electricitate și obiectivele generale de investiții. Deși Bitmain Antminer S21e XP Hyd 3U domină piața cu o putere de hashrate de 860 TH/s, minerii cu buget redus pot găsi o valoare mai bună în Bitdeer SealMiner A2 Pro Hyd, oferind 500 TH/s la mai puțin de jumătate din preț.
Minerii care privesc dincolo de Bitcoin au mai multe opțiuni profitabile. Minerii pe bază de Scrypt, precum VolcMiner D1 Hydro, oferă profituri zilnice impresionante de 31,27 € când minează Dogecoin. Minerii cu algoritmul zkSNARK, cum ar fi IceRiver ALEO AE1 Lite, reprezintă alternative atractive datorită perioadei de recuperare rapide de 4,1 luni și cerințelor de putere mai mici.
Eficiența energetică joacă un rol decisiv în profitabilitatea pe termen lung. Antminer S21 XP+ Hyd se evidențiază cu un rating de eficiență de 11 J/TH, reducând substanțial costurile operaționale comparativ cu modelele mai puțin eficiente. Atunci când evaluezi hardware-ul de minerit, este esențial să iei în considerare dacă hashrate-urile mai mari justifică un consum mai ridicat de energie, mai ales când compari modele precum WhatsMiner M63S++ (20,92 J/TH) cu alternative mai eficiente.
Raporturile preț-performanță variază semnificativ între modelele disponibile. WhatsMiner M56S oferă intrarea cea mai accesibilă la aproximativ 7,35 € per TH/s, în timp ce opțiunile premium, precum Antminer S21 XP+ Hyd, costă până la 30,70 € per TH/s. Această diferență considerabilă subliniază importanța calculului rentabilității investiției pe baza tarifelor locale la electricitate, nu doar pe baza hashrate-ului.
Perioadele de recuperare variază de la doar 4,1 luni pentru minerii specializați ALEO până la peste 30 de luni pentru echipamentele premium de minerit Bitcoin. Aceste intervale fluctuează în funcție de prețurile criptomonedelor, ajustările dificultății mineritului și costurile la electricitate. Minerii de succes trebuie să rămână flexibili, luând în calcul nu doar calculele curente de profitabilitate, ci și viabilitatea pe termen lung a hardware-ului ales.
Întrebări frecvente
Î1. Care sunt cele mai profitabile criptomonede de minat în 2025? Bitcoin rămâne cea mai populară, dar alternative precum Dogecoin (folosind mineri Scrypt) și ALEO (folosind mineri zkSNARK) pot fi de asemenea profitabile. Alegerea cea mai bună depinde de hardware-ul și costurile tale la electricitate.
Î2. Care miner cripto oferă cel mai mare hashrate în 2025? Bitmain Antminer S21e XP Hyd 3U conduce cu un impresionant hashrate de 860 TH/s pentru mineritul Bitcoin. Totuși, hashrate-urile variază semnificativ între diferite algoritmi și criptomonede.
Î3. Cât de importantă este eficiența energetică la alegerea unui miner cripto? Eficiența energetică este crucială pentru profitabilitatea pe termen lung. Minerii ca Antminer S21 XP+ Hyd cu eficiența de 11 J/TH pot reduce semnificativ costurile operaționale comparativ cu modelele mai puțin eficiente.
Întrebarea 4. Care este perioada tipică de recuperare a investiției pentru un miner de criptomonede high-end? Perioadele de recuperare variază foarte mult, de la aproximativ 4 luni pentru unii mineri specializați până la peste 30 de luni pentru echipamentele premium de minerit Bitcoin. Factori precum prețurile criptomonedelor, dificultatea mineritului și costurile cu energia electrică influențează timpul de recuperare.
Întrebarea 5. Există alternative profitabile la mineritul Bitcoin pentru utilizatorii casnici? Da, alternative precum minerii pe bază de Scrypt pentru Dogecoin sau minerii zkSNARK pentru ALEO pot fi profitabile pentru utilizatorii casnici. Aceștia au adesea costuri inițiale și cerințe de consum energetic mai mici comparativ cu echipamentele de minerit Bitcoin.
Related Blog
Recenzie Aplicație Kratos Mining Monitor 2026 pentru Minerii Solo Acasă
Jul 17, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Cum să-ți Securizezi Configurația de Bitcoin Mining de Acasă împotriva Hackerilor
Jul 6, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Ce este hashrate-ul la minare și de ce este important?
Jul 2, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Cum să Cumperi un Miner ASIC Recondiționat: Ce să Verifici Înainte de a Cumpăra
Jun 28, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop