Cele mai bune echipamente de minerit crypto pentru profit maxim în 2026
Mașinile de minerit crypto vor revoluționa eficiența și standardele de performanță până în 2026. Succesul operațiunii tale de minerit depinde de alegerea echipamentului potrivit.
Piața arată evoluții interesante în mașinile de minerit bitcoin care ar putea crește profitul semnificativ. Avalon Miner A16-282T costă 4.681,20 $ (16,6 $ per TH) și oferă o putere de hashrate de 282TH/s cu o eficiență energetică de 13,8J/TH. În plus, versiunea sa avansată, Avalon Miner A16XP-300T, crește performanța la 300TH/s consumând 3850W și costând 5.580 $.
Acest articol compară cele mai profitabile mașini de minerit crypto din 2026 de la producători de top precum Avalon, Bitmain, Bitdeer și Whatsminer. Piața echipamentelor de minerit crypto arată evoluții promițătoare care merită atenția ta. Am analizat totul, de la forțele concentrate pe Bitcoin până la minerii specializați LTC/DOGE, cum ar fi Antminer L11 și seria Elphapex DG2. Analiza noastră detaliată privind consumul de energie, eficiența și valoarea îți va oferi informațiile necesare pentru o decizie de investiție inteligentă.
Avalon Miner A16-282T
Sursa imaginii: Avalon Miner - Canaan Oficial
Canaan Avalon A16-282T este o forță în lumea mineritului crypto. Specificațiile tehnice și metricile de performanță îl fac o alegere inteligentă pentru minerii serioși. Hai să vedem ce face această mașină să merite investiția ta.
Specificații Avalon Miner A16-282T
Avalon A16-282T folosește propria arhitectură de chipuri A16 de la Canaan și oferă performanță constantă într-un pachet compact. Acest miner pentru algoritmul SHA-256 măsoară 366 × 213 × 300 mm și cântărește 14,9 kg. Îl poți încadra cu ușurință în rafturi standard de minerit. Mașina funcționează optim între -5°C și 35°C și suportă umiditate relativă între 10-90%. Structura internă redesenată o face mai rezistentă la medii prăfuite. Această caracteristică îi oferă un avantaj în medii industriale.
Performanță și eficiență Avalon Miner A16-282T
A16-282T are o putere mare cu o rată de hashing de 282 TH/s (±5%). Minează Bitcoin și alte monede SHA-256 cu o eficiență energetică de 13,8 J/TH. Aceasta îl plasează printre primele opțiuni pentru economia mineritului în 2026. Sistemul de răcire dispune de un nou ventilator cu presiune statică înaltă de 14 cm, care împinge 500 CFM la viteză maximă – cu 25% mai mult aer decât modelele vechi. Fluxul de aer îmbunătățit asigură o temperatură mai stabilă în tunelul placii hashboard pe durate lungi de minerit.
Consum de energie Avalon Miner A16-282T
Mașina necesită aproximativ 3900W (±10%) la priză. Vei avea nevoie de o infrastructură de putere solidă pentru a o opera. Funcționează cu tensiune de intrare AC între 220-277V. Sursa de alimentare inclusă Avalon PSU3900-01 poate livra o putere maximă de până la 4.350W. Un nou comutator on/off previne accidentele în timpul funcționării. Această caracteristică adaugă siguranță în setările de minerit.
Preț și disponibilitate Avalon Miner A16-282T
Magazinul oficial Canaan listează A16-282T la £3.717,62 (aproximativ 13,18 $ per TH). Este o investiție importantă pentru minerii serioși. Unii retaileri îl oferă la £3.300,00, dar stocurile variază. Lansarea este programată pentru martie 2026. Vine cu o garanție de 360 de zile din partea Canaan, dar doar dacă îl cumperi direct de la ei.
Caz de utilizare ideal Avalon Miner A16-282T
A16-282T strălucește în operațiuni la scară industrială cu costuri de energie sub £0,04/kWh. Designul funcționează excelent pentru ferme de minerit non-stop care necesită hashing SHA-256 stabil și de înaltă capacitate. Din punct de vedere financiar, ai putea să-ți recuperezi investiția până în septembrie 2027. Acest lucru îl face perfect pentru planuri de minerit pe termen lung.
Avantaje și dezavantaje Avalon Miner A16-282T
Avantaje:
-
Depășește modelele concurente precum S21 XP cu hashrate de 282 TH/s
-
Sistemul de răcire mișcă cu 25% mai mult aer față de generația anterioară
-
Construcție îmbunătățită pentru a face față mediilor dificile
-
Placă de control ușor accesibilă pentru mentenanță
-
Ar trebui să rămână profitabil chiar și după halving-ul din 2028
Contra:
-
Consumă multă energie, la 3900W
-
Necesită un sistem bun de răcire
-
Costă destul de mult inițial
-
Trebuie să ai mediul potrivit pentru a funcționa bine
-
Produce 75dB de zgomot - va fi nevoie de gestionarea sunetului
Bitmain Antminer S23 Pro

Bitmain Antminer S23 Pro a fost dezvăluit la Summit-ul Mondial de Mining Digital 2025. Această soluție de minerit SHA-256 va revoluționa lumea miningului când va fi lansată în 2026.
Specificații Bitmain Antminer S23 Pro
Antminer S23 Pro standard vine cu cea mai recentă optimizare a algoritmului SHA-256. Carcasa măsoară 449 × 219 × 293mm și cântărește 15,8kg. Această unitate răcită cu aer folosește patru ventilatoare performante și funcționează bine la temperaturi între -20°C și 45°C. Unitatea funcționează fiabil la niveluri de umiditate între 10-90% și se conectează printr-o interfață Ethernet.
Performanță și eficiență Bitmain Antminer S23 Pro
S23 Pro oferă o viteză de hash de 318 TH/s cu o eficiență de 11 J/TH. Aceasta reprezintă o îmbunătățire de 41% față de seria S21. Minerul procesează 318 trilioane de hash-uri pe secundă pentru a mina blocul următor în blockchain-ul Bitcoin. Arhitectura cipului de 5nm reduce pierderile de energie cu 12% comparativ cu hardware-ul ASIC mai vechi.
Consum de energie Bitmain Antminer S23 Pro
La funcționarea completă, S23 Pro consumă 3.498 wați și necesită o tensiune de intrare între 380-415V. Costurile zilnice pentru electricitate sunt aproximativ £4.67 la tarifele actuale. Reglarea tensiunii, aflată în curs de patentare, ajută la reducerea fluctuațiilor de putere în timpul creșterilor de dificultate ale rețelei.
Preț și disponibilitate Bitmain Antminer S23 Pro
S23 Pro va fi livrat în primul trimestru din 2026, în ordine de sosire. Prețurile variază între £6.137 și £10.641, în funcție de retailer. Bitmain oferă opțiuni flexibile de plată, inclusiv planuri în rate pentru a stimula vânzările.
Cea mai bună utilizare Bitmain Antminer S23 Pro
Operațiile profesionale de minerit cu costuri de electricitate sub £0.06/kWh vor obține cel mai mare randament de la S23 Pro. Tarifele actuale indică câștiguri potențiale de £4.44 zilnic sau £133.18 lunar. Minerul economisește 3 kW zilnic în perioadele de consum redus datorită scalării dinamice a frecvenței, care ajustează viteza ceasului în funcție de volumul tranzacțiilor blockchain.
Pro și contra Bitmain Antminer S23 Pro
Pro:
-
Viteză de hash cu 69% mai mare decât seria Antminer S21
-
Eficiență energetică îmbunătățită cu 41% față de generația precedentă
-
Reglare a tensiunii în curs de patentare pentru stabilitate
-
Plăci de control modulare care permit înlocuirea individuală a plăcilor de hash
-
Scalarea dinamică a frecvenței pentru optimizarea consumului de energie
Contra:
-
Cost inițial ridicat
-
Necesită infrastructură de răcire substanțială
-
Nivelul de zgomot de 75dB necesită gestionarea sunetului
-
Perioadă ROI de 1284-1705 zile la un cost al electricității de £0.06/kWh
-
Necesită infrastructură specializată pentru alimentarea electrică
Bitdeer Sealminer A3
Sursa imaginii: Bitdeer
Seria Sealminer A3 de la Bitdeer oferă o gamă diversă de mașini de minerit Bitcoin, cu patru modele potrivite pentru setup-uri de minerit de toate dimensiunile și bugetele.
Specificațiile Bitdeer Sealminer A3
Linia Sealminer A3 include atât variante răcite cu aer, cât și variante cu răcire hidro. Modelele răcite cu aer includ standardul A3 Air (260 TH/s) cu dimensiuni de 365 × 292 × 197mm și o greutate de 15,5 kg, plus A3 Pro Air (290 TH/s). Utilizatorii enterprise pot opta pentru variantele cu răcire hidro — A3 Hydro (500 TH/s) și A3 Pro Hydro (660 TH/s). Acestea vin în format 2U pentru servere (665 × 482 × 86mm) și cântăresc 20,5 kg. Fiecare model funcționează bine în medii cu umiditate între 10-90%.
Performanța și eficiența Bitdeer Sealminer A3
Seria A3 strălucește prin eficiența energetică. Modelele Pro ating 12,5 J/TH, plasându-le în fața multor concurenți. Standardul A3 Hydro funcționează la 13,5 J/TH, în timp ce A3 Air operează la 14,0 J/TH. A3 Pro Hydro oferă rate de hash impresionante între 630-690 TH/s, fiind ideal pentru operațiuni miniere de scară largă.
Consum de energie Bitdeer Sealminer A3
Fiecare model are necesități specifice de putere: A3 Air consumă 3360-3920W, A3 Pro Air necesită 3250-4000W, A3 Hydro funcționează la 6210-7290W, iar modelul de top A3 Pro Hydro are nevoie de 7875-8625W. Toate modelele funcționează pe alimentare de 380-480V și utilizează surse de alimentare cu eficiență ridicată care ating 97% eficiență.
Prețuri și disponibilitate Bitdeer Sealminer A3
A3 Hydro costă £5.091,36 (£10,18/TH), iar A3 Pro Hydro este evaluat la £7.527,05 (£11,40/TH). Versiunile răcite cu aer sunt afișate ca „în curând”. Producția a început în octombrie 2025, iar modelele cu răcire hidro sunt gata de expediere.
Cel mai bun caz de utilizare Bitdeer Sealminer A3
Fermele miniere dense care necesită hashrate maxim pe unitate rack vor beneficia de variantele cu răcire hidro. Modelele răcite cu aer funcționează mai bine pentru operații cu infrastructură de bază. Zonele cu costuri ridicate ale energiei electrice vor găsi eficiența modelelor A3 Pro deosebit de valoroasă.
Pro și contra Bitdeer Sealminer A3
Pro:
-
Opțiuni de răcire cu aer și hidro oferă flexibilitate
-
Ratinguri de eficiență competitive pe piață (12,5-14,0 J/TH)
-
Funcționare mai silențioasă — modelele hidro funcționează la 50dB, iar modelele cu aer sunt cu 3-4dB mai silențioase decât minerii standard
-
Formatul 2U al modelelor hidro ajută la compactarea mai multor unități în spațiu mai mic
Contra:
-
Modelele cu răcire hidro necesită instalație specială de răcire
-
Acestea sunt mai scumpe decât minerii din generațiile anterioare
-
Versiunile răcite cu aer oferă rate de hash mult mai mici decât modelele hidro
-
Este necesară asistență profesională la instalare, în special pentru modelele hidro
Whatsminer M70S

Whatsminer M70S de la MicroBT este punctul optim în gama de echipamente miniere a companiei pentru 2026. Acest miner oferă minerilor serioși de bitcoin un echilibru perfect între performanță și valoare.
Specificațiile Whatsminer M70S
M70S oferă un hashrate de 226-258 TH/s într-un șasiu compact care măsoară 430 × 155 × 226mm și cântărește 13,5 kg. Acest miner răcit cu aer funcționează la temperaturi între -5°C și 35°C și suportă niveluri de umiditate de 0-95%. Unitatea este echipată cu două ventilatoare de răcire și produce aproximativ 75dB de zgomot. Interfața Ethernet standard asigură integrare ușoară în rețelele miniere.
Performanța și eficiența Whatsminer M70S
M70S atinge o eficiență energetică de 13,5 J/TH, plasându-l clar în gama mid-tier a MicroBT. Depășește modelul entry-level M70 (14,5 J/TH), dar este sub modelul premium M70S+ (12,5 J/TH). Minerii pot conta pe performanță stabilă a ratei de hash în timpul funcționării continue, ceea ce îl face ideal pentru utilizare pe termen lung.
Consum de energie Whatsminer M70S
Consumul de energie variază între 3.140W și 3.500W (±10%) la priză, deci este necesar un sistem electric puternic. Unitatea necesită o alimentare de 220-240V AC și se conectează printr-un cablu de alimentare IEC C19 cu rating de cel puțin 16A.
Preț și disponibilitate Whatsminer M70S
De la lansarea sa din decembrie 2025, M70S costă aproximativ 14,93 £ pe terahash. Prețurile unitare totale variază între 2.833 £ și 3.314 £, în funcție de locul de achiziție. MicroBT oferă o garanție de un an pentru unitate.
Cazul ideal de utilizare Whatsminer M70S
Operațiunile miniere de dimensiuni medii și mari, cu sisteme bine organizate de răcire, beneficiază cel mai mult de M70S. Minerul este potrivit pentru operațiunile care apreciază performanța constantă în locul actualizărilor frecvente ale hardware-ului. Eficiența echilibrată îl face ideal pentru operațiuni cu costuri moderate la electricitate.
Avantaje și dezavantaje Whatsminer M70S
Avantaje:
-
Eficiență mai bună (13,5 J/TH) decât modelul de bază
-
Performanță fiabilă în timpul funcționării continue
-
Funcționează cu configurații standard de minerit
-
Raport calitate-preț bun pentru performanță
Dezavantaje:
-
Consum mare de energie (3.140-3.500W)
-
Nivelul de zgomot de 75dB necesită atenuare fonică
-
Necesită alimentare dedicată de 220-240V
-
Nu este la fel de eficient ca modelele premium din seria S
Antminer L11 (Litecoin/Dogecoin)

Bitmain revoluționează mineritul Scrypt cu noul său Antminer L11, o mașină specializată care minează Litecoin și Dogecoin simultan fără consum suplimentar de energie.
Specificații Antminer L11
Antminer L11 funcționează pe algoritmul Scrypt și oferă o viteză de hashrate de 20 GH/s. Unitatea măsoară 195 × 290 × 379 mm și cântărește 13,5 kg. Această mașină utilizează răcire cu aer prin patru ventilatoare performante și funcționează cel mai bine între 5°C și 45°C. Sistemul rămâne stabil la umiditate între 5-95% și se conectează printr-o interfață standard Ethernet.
Performanță și eficiență Antminer L11
Ratingul de eficiență energetică al L11 de 184 J/GH indică o îmbunătățire cu 25% față de modelul L9, care funcționează la 16 GH/s, și dublează performanța L7, la 9,5 GH/s. Sistemul de răcire cu patru ventilatoare ajută mașina să funcționeze continuu fără supraîncălzire.
Consum de energie Antminer L11
Mașina necesită 3.680 wați la capacitate maximă. Utilizatorii trebuie să aibă o alimentare dedicată cu intrare de 220-240V prin sursa de alimentare încorporată APW12.
Preț și disponibilitate Antminer L11
L11 a fost lansat în decembrie 2025 cu un preț de 6.860 £ (0,34 £/MH). Bitmain oferă o garanție de 180 de zile care acoperă defectele de fabricație în condiții normale de funcționare.
Cazul ideal de utilizare Antminer L11
Operațiunile mici și medii cu costuri ale electricității sub 0,108 £/kWh vor beneficia cel mai mult de L11. Mașina generează aproximativ 9,69 £ pe zi, fiind perfectă pentru minerii care doresc recompense LTC/DOGE fără configurații complicate.
Avantaje și dezavantaje Antminer L11
Avantaje:
-
Minează LTC și DOGE simultan fără consum suplimentar de energie
-
Cel mai important salt de hashrate comparativ cu modelele mai vechi
-
Bun echilibru între performanță și ușurință în utilizare
Dezavantaje:
-
Consum mare de energie de 3.680W
-
Funcționare zgomotoasă la 75dB necesită controlul zgomotului
-
Perioadă lungă de recuperare a investiției, aproximativ 708 zile
Elphapex DG2 (Litecoin/Dogecoin)

ElphaPex DG2 stabilește noi standarde pentru mineritul Scrypt și oferă o eficiență revoluționară pentru extragerea Litecoin și Dogecoin în medii industriale de minerit.
Specificații Elphapex DG2
ElphaPex DG2 oferă viteze de hashrate între 16 GH/s și 20,5 GH/s, în funcție de variantele modelului. Șasiul compact al minerului măsoară 369 × 196 × 287 mm și cântărește 16,5 kg. Patru ventilatoare performante mențin sistemul răcorit în intervalul optim de temperatură între 5°C și 45°C. Dispozitivul funcționează fiabil la niveluri de umiditate între 5-95% și se conectează printr-o interfață Ethernet standard.
Performanța și eficiența Elphapex DG2
Modelul DG2+ atinge o eficiență impresionantă de 0,19 J/MH, fiind primul miner ASIC care depășește pragul de 0,2 J/MH pentru minarea Litecoin și Dogecoin. Modelul standard oferă o eficiență de 0,22 J/MH și depășește competitori precum Antminer L9. Această performanță marchează începutul a ceea ce experții numesc "era eficienței 0.1x".
Consum de energie Elphapex DG2
Nevoile de putere variază semnificativ între modele. DG2 standard utilizează 3520W, în timp ce DG2+ necesită aproximativ 3900W. Un sistem de alimentare robust susține toate variantele, funcționând la o tensiune de intrare de 200-240V.
Prețuri și disponibilitate Elphapex DG2
Dispozitivul a fost lansat în iunie 2025, cu prețuri cuprinse între 5.979,23 £ și 6.404,58 £, în funcție de furnizor și model. Fiecare unitate include o garanție de 180 de zile.
Cea mai bună utilizare Elphapex DG2
Operațiunile profesionale de minerit cu costuri ale energiei electrice sub 0,08 £/kWh beneficiază cel mai mult de ElphaPex DG2. Ratele actuale arată câștiguri zilnice de 8,52 £ pentru mineritul Quai-Scrypt și 6,18 £ pentru mineritul Dogecoin.
Avantaje și dezavantaje Elphapex DG2
Avantaje:
-
Ratinguri de eficiență de top (până la 0,19 J/MH)
-
Sistem puternic de răcire proiectat pentru funcționare continuă
-
Posibilitatea de a mina simultan mai multe criptomonede bazate pe Scrypt
Dezavantaje:
-
Cerințe semnificative de putere (3520W-3900W)
-
Niveluri de zgomot de până la 75 dB, necesitând gestionarea sunetului
-
Mai potrivit pentru medii industriale decât pentru locuințe
Avalon Miner A15Pro-221T
Sursa imaginii: Mineshop
Avalon Miner A15Pro-221T de la Canaan oferă un echilibru bun între performanță și eficiență. Acest fapt îl face o alegere atractivă în segmentul de minerit Bitcoin mediu pentru 2026.
Specificații Avalon Miner A15Pro-221T
A15Pro-221T dispune de tehnologia cipului A15 de la Canaan într-un pachet compact. Măsoară 301 × 192 × 292 mm și cântărește 14,9 kg. Minerul este echipat cu două ventilatoare de răcire 12050 și funcționează cel mai bine la temperaturi între -5°C și 35°C. Nivelul zgomotului este de 75 dB la funcționare completă, deci minerii trebuie să îl plaseze cu grijă în facilitățile lor. Este conectat prin Ethernet standard și vine cu o sursă de alimentare compatibilă.
Performanță și eficiență Avalon Miner A15Pro-221T
Acest echipament de minerit Bitcoin oferă o putere de 221 TH/s (variații de -5%~+5%). Este destinat algoritmului SHA-256 folosit de Bitcoin și criptomonede similare. Eficiența energetică este de 16,8 J/TH (-3%~+3%). Minerii care caută performanță constantă fără costuri premium vor găsi o opțiune de încredere.
Consum de energie Avalon Miner A15Pro-221T
Minerul necesită aproximativ 3662W de putere (variații de -10%~+10% la priză). Minerii trebuie să aibă o instalație electrică adecvată pentru a-l opera în siguranță și continuu.
Prețuri și disponibilitate Avalon Miner A15Pro-221T
Puteți achiziționa acest miner pentru aproximativ 2.000 £ (reduit de la 4.400 £) sau în jur de 2.702,84 £ (12,23 £/TH), în funcție de locul de cumpărare. Se livrează în Regatul Unit, SUA și multe alte locații internaționale. Producătorul oferă o garanție de 360 de zile de la data achiziției.
Cea mai bună utilizare Avalon Miner A15Pro-221T
Operațiunile de minerit de dimensiuni medii care doresc minerit fiabil 24/7 vor beneficia cel mai mult de această mașină. Are cel mai mult sens atunci când costurile energiei electrice sunt sub 0,06 £/kWh. Pe lângă Bitcoin, funcționează bine și cu alte monede SHA-256 precum Joulecoin, Peercoin și Terracoin.
Avantaje și dezavantaje Avalon Miner A15Pro-221T
Avantaje:
-
Performanță solidă 221 TH/s pentru o investiție medie
-
Rating bun de eficiență 16,8 J/TH
-
Sistem de răcire fiabil cu ventilatoare duble 12050
-
Preț corect per terahash
-
Livrare rapidă la nivel mondial
Dezavantaje:
-
Zgomot de 75dB necesită gestionare adecvată
-
Consum de putere de 3662W necesită o instalație electrică solidă
-
Nu este la fel de eficient ca seria A16 și concurenții
-
Interval de temperatură îngust
Bitmain Antminer S23 XP

Bitmain împinge limitele cu Antminer S23 XP. Minerul vine cu opțiuni speciale de răcire care ajută minerii Bitcoin să obțină randamente mai bune, utilizând performanțe avansate.
Specificații Bitmain Antminer S23 XP
S23 XP combină o arhitectură avansată a cipului cu trei opțiuni de răcire: răcire cu aer, răcire cu apă (Hydro) și răcire prin imersiune (IMM). Fiecare model suportă conectivitate Ethernet și funcționează bine la umiditate între 10-90%. Dispozitivul oferă performanțe optime între 5-45°C.
Performanță și eficiență Bitmain Antminer S23 XP
S23 XP oferă rate de hash puternice, variind în funcție de metoda de răcire: 318 TH/s (răcire cu aer), 580 TH/s (Hydro) sau 368-442 TH/s (IMM). Modelul Hydro atinge o eficiență impresionantă de 9.5 J/TH, în timp ce versiunile cu răcire cu aer și IMM funcționează la 11 J/TH.
Consum de energie Bitmain Antminer S23 XP
Fiecare model necesită niveluri diferite de putere: răcirea cu aer consumă 3,498W, Hydro necesită 5,510W, iar IMM are nevoie de 4,400W. Utilizatorii plătesc aproximativ £5.04 zilnic pentru modelul cu răcire cu aer și £7.93 pentru modelul Hydro la tariful de £0.06/kWh.
Preț și disponibilitate Bitmain Antminer S23 XP
Livrările încep în T1 2026. Modelul standard cu răcire cu aer costă în jur de £6,500. Utilizatorii pot achiziționa versiunea Hydro pentru aproximativ £10,500, cu opțiuni variate de plată.
Cazul ideal de utilizare pentru Bitmain Antminer S23 XP
S23 XP funcționează cel mai bine în locuri unde costul energiei electrice este sub £0.06/kWh. Câștigurile zilnice variază de la £14.02 cu modelul cu răcire cu aer până la £25.25 cu versiunile Hydro.
Avantaje și dezavantaje Bitmain Antminer S23 XP
Avantaje:
-
Eficiență record (9.5 J/TH pentru Hydro)
-
Creștere a ratei de hash cu 69% față de generația S21
-
Multiple opțiuni de răcire pentru diverse medii
Dezavantaje:
-
Cost inițial ridicat
-
Necesită configurare specializată de răcire
-
Perioadă lungă de recuperare a investiției (962-1240 zile)
Whatsminer M70
Whatsminer M70 de la MicroBT oferă o cale economică către mineritul de bitcoin. Operatorii pot conta pe această mașină de minerit fără să plătească prețuri premium.
Specificații Whatsminer M70
Designul compact al M70 măsoară 430 × 155 × 226mm și cântărește 13.5kg. Acest miner pe algoritmul SHA-256 funcționează bine între -5°C și 35°C și tolerează niveluri de umiditate de la 0 la 95%. Două ventilatoare de răcire produc aproximativ 75dB de zgomot. Unitatea se conectează printr-o interfață Ethernet standard, integrându-se în rețele.
Performanță și eficiență Whatsminer M70
M70 oferă o rată de hash de 214TH/s și atinge o eficiență energetică de 14.67 J/TH. Linia de eficiență în trei niveluri a MicroBT îl poziționează ca opțiune de nivel de intrare. Modelele mid-level M70S (13.5 J/TH) și premium M70S+ (12.5 J/TH) completează gama.
Consum de energie Whatsminer M70
Consumul de energie ajunge la aproximativ 3140W. Unitatea necesită o tensiune de alimentare de 200-277V printr-un cablu IEC C19 evaluat la 16A sau mai mult.
Preț și disponibilitate Whatsminer M70
Lansarea M70 a avut loc în decembrie 2025. Prețurile la vânzători variază de la £1745.56 (£8.16/TH) până la £3512.57 (£16.42/TH). Garanția producătorului acoperă un an de utilizare.
Cea mai bună utilizare pentru Whatsminer M70
M70 funcționează cel mai bine în medii de minerit acasă sau la scară mică, răcite cu aer, unde costurile cu electricitatea sunt sub 0,06 £/kWh. Ratele actuale indică câștiguri zilnice de 2,06 £ sau câștiguri lunare de 61,94 £.
Pro și contra Whatsminer M70
Pro:
-
Punct de intrare accesibil pentru mineritul Bitcoin
-
Performanță fiabilă în medii standard
-
Integrare ușoară cu infrastructura existentă
Contra:
-
Eficiența este mai redusă față de modelele premium
-
Cerințe mari de putere
-
ROI necesită între 845 și 1701 zile
Avalon Miner A1346-126T

Sursa imaginii: Avalon Miner - Canaan Oficial
Avalon Miner A1346-126T apare ca o mașină de minerit cripto cost-eficientă. Operațiunile mici de minerit vor aprecia performanța sa rezonabilă la un preț accesibil.
Specificații Avalon Miner A1346-126T
Acest miner compact utilizează tehnologia algoritmului SHA-256 și măsoară 271mm × 192mm × 292mm cântărind 12,8 kg. Sistemul fiabil de răcire al mașinii are două ventilatoare 12050, care îl ajută să funcționeze eficient între -5°C și 35°C. Minerul funcționează bine la niveluri de umiditate între 5-95% și se conectează printr-o interfață Ethernet standard.
Performanță și eficiență Avalon Miner A1346-126T
Mașina de minerit Bitcoin atinge o hashrate de 126TH/s (-5%~+5%) și oferă o eficiență energetică de 28J/TH (-5%~+5%@25°C). Pe lângă Bitcoin, minerii o pot folosi și pentru monede alternative precum Joulecoin, Peercoin, eMark și Terracoin.
Consum de energie Avalon Miner A1346-126T
Consumul de energie ajunge la aproximativ 3570W (-10%~+10%@Wall-Plug) cu cerințe de tensiune între 185-285V AC. Blocul de alimentare încorporat adaugă valoare, deși utilizatorii trebuie să asigure propriul cablu de alimentare.
Preț și disponibilitate Avalon Miner A1346-126T
Magazinul oficial Canaan listează minerul la 550,35 £ (4,37 £/T). Prețurile variază de la 397,08 £ până la 950 £ la diferiți vânzători. Cumpărătorii originali de la Canaan primesc garanție de 360 de zile.
Cea mai bună utilizare Avalon Miner A1346-126T
Minerul produce aproximativ 2,06 £ zilnic cu electricitate la 0,05 £/kWh, cumulând 752,79 £ anual. Acest lucru îl face o alegere solidă pentru minerii care doresc un echilibru între investiție și randament.
Pro și contra Avalon Miner A1346-126T
Pro:
-
Raport excelent calitate-preț la 4,37 £/T
-
Bloc de alimentare încorporat
-
Garanție producător de 360 de zile
Contra:
-
Nivelurile de zgomot ating 75dB și necesită gestionare
-
Cerințe mari de putere ce necesită o instalație electrică adecvată
-
Eficiență mai scăzută comparativ cu modelele din 2026
Bitdeer Sealminer A3 Pro
Sursa imaginii: Bitdeer
Bitdeer Sealminer A3 Pro este bijuteria colecției de hardware pentru minerit a Bitdeer. Această mașină puternică oferă performanțe excepționale pentru operațiuni serioase de minerit Bitcoin în 2026.
Specificații Bitdeer Sealminer A3 Pro
A3 Pro utilizează tehnologie avansată de răcire hidro într-un format de server. Dimensiunile sale sunt 482x665x86mm, cu o greutate de 20,5 kg. Acest dispozitiv fiabil funcționează bine la temperaturi între 5-45°C și suportă umiditate între 10-90%. Mașina funcționează silențios, la doar 50dB, și se conectează printr-o interfață Ethernet standard.
Performanță și eficiență Bitdeer Sealminer A3 Pro
A3 Pro oferă un hashrate de 660 TH/s cu un interval de 630-690 TH/s (±10%). Minează eficient Bitcoin, BitcoinCash și alte criptomonede SHA-256. Caracteristica remarcabilă a mașinii este ratingul său de eficiență energetică de 12,5 J/TH (±5%), făcând-o unul dintre cei mai eficienți mineri Bitcoin de pe piață.
Consum de energie Bitdeer Sealminer A3 Pro
Consumul de energie ajunge până la 8250W, variind între 7875-8625W (±10%). Dispozitivul necesită o tensiune de intrare între 380-480V și o infrastructură specializată de alimentare.
Preț și disponibilitate Bitdeer Sealminer A3 Pro
Unitatea costă £7.527,05 (£11,40/TH) cu cuponul aplicat. Livrările au început în ianuarie 2026. Fiecare mașină vine cu o garanție de 365 de zile de la data expedierii.
Cea mai bună utilizare Bitdeer Sealminer A3 Pro
Operațiunile miniere industriale cu costuri electrice sub £0,06/kWh vor beneficia cel mai mult de pe urma A3 Pro. Utilizatorii pot aștepta venituri de aproximativ £7,99 zilnic sau £239,68 lunar.
Avantaje și dezavantaje Bitdeer Sealminer A3 Pro
Avantaje:
-
Hashrate lider de 660 TH/s
-
Eficiență de top la 12,5 J/TH
-
Funcționare silențioasă la 50dB
-
Tehnologie superioară de răcire hidro
Dezavantaje:
-
Investiție inițială mare necesară
-
Necesită sistem specializat de răcire
-
Consumă o cantitate semnificativă de energie (8250W)
-
Sistem de răcire mai complex comparativ cu opțiunile răcite cu aer
Antminer L11 Pro

Antminer L11 Pro de la Bitmain oferă capacități îmbunătățite de mining Scrypt, redefinind limitele extracției Litecoin și Dogecoin cu metrici impresionante de performanță.
Specificații Antminer L11 Pro
Antminer L11 Pro a fost lansat în ianuarie 2026 și funcționează pe algoritmul Scrypt. Această unitate de mining măsoară 400 × 195 × 290 mm și cântărește aproximativ 20 kg. Sistemul răcit cu aer este echipat cu patru ventilatoare și funcționează fiabil între 5-45°C cu o toleranță a umidității de 5-95%. Utilizatorii se pot conecta printr-o interfață standard Ethernet pentru integrare neîntreruptă în rețea.
Performanță și eficiență Antminer L11 Pro
L11 Pro oferă un hashrate de 21 GH/s, arătând o îmbunătățire de 5,8% față de modelul standard L11 prin optimizarea frecvenței cipului. Hashrate-urile reale variază de obicei între 20,1-20,8 GH/s cu variații minime (±2,3%). Ratingul de eficiență al unității este de 172 J/GH, depășind atât modelele DG2+ (179 J/GH), cât și mai vechiul L9 (210 J/GH).
Consum de energie Antminer L11 Pro
Unitatea consumă între 3480-3650W, specificațiile oficiale indicând 3612W. Utilizatorii se pot aștepta la costuri zilnice de electricitate în jur de GBP 5,51 la tarife standard.
Preț și disponibilitate Antminer L11 Pro
Retailerii oferă unitatea la prețuri între GBP 5049,27 și GBP 6353,28. Garanția Bitmain acoperă defectele de fabricație pentru 180 de zile.
Cea mai bună utilizare Antminer L11 Pro
Fermele de mining medii și mari beneficiază cel mai mult de pe urma L11 Pro, mai ales la implementări în loturi de peste 100 de unități. Minerii pot atinge o perioadă de recuperare a investiției de 12 luni cu costuri electrice în jur de GBP 0,05/kWh. Unitatea generează venituri zilnice de GBP 10,72 la tarifele actuale.
Avantaje și dezavantaje Antminer L11 Pro
Avantaje:
-
Hashrate depășește modelul standard L11 cu 5%
-
Eficiență mai bună (172 J/GH) comparativ cu minerii de generație anterioară
-
Nou design al fluxului de aer, crescând volumul de aer cu 12%
Dezavantaje:
-
Nivelurile de zgomot la 75dB necesită izolație fonică de grad industrial
-
Nu este potrivit pentru utilizarea acasă
-
Necesită o configurație specializată de alimentare de 220-240V
Elphapex DG2 Ultra

Elphapex DG2 Ultra a stabilit noi recorduri în industrie ca primul miner ASIC care depășește pragul de eficiență 0.2 J/MH pentru mineritul Litecoin și Dogecoin. Această realizare reprezintă un salt semnificativ în tehnologia de minerit Scrypt.
Specificații Elphapex DG2 Ultra
Acest miner puternic are un design fiabil, cu dimensiunile 369 x 196 x 287mm și o greutate de 16,5 kg. Aparatul folosește patru ventilatoare industriale pentru răcire și funcționează cel mai bine la temperaturi între 5°C și 45°C. O interfață standard RJ45 Ethernet asigură o conexiune fluidă cu configurațiile de minerit existente. Dispozitivul menține o performanță constantă la niveluri de umiditate de 5-95%.
Performanță și eficiență Elphapex DG2 Ultra
DG2 Ultra oferă o rată de hash impresionantă de 21 GH/s și atinge o eficiență energetică remarcabilă de 0.19 J/MH. Acesta este primul miner ASIC care atinge performanța sub 0.2 J/MH pentru mineritul LTC și DOGE. Se observă un progres clar față de modelele anterioare: DG1 (0.31 J/MH), DG1+ (0.27 J/MH), DG2 (0.22 J/MH).
Consum de energie Elphapex DG2 Ultra
Consumul de energie este de 3420W cu o tensiune de intrare necesară de 200-240V. Aceasta rezultă în costuri zilnice de electricitate de aproximativ £3.26, calculate la tariful de £0.04/kWh.
Preț și disponibilitate Elphapex DG2 Ultra
Lansarea pe piață a avut loc în iunie 2025 la un preț de vânzare de £793.38. Producătorul oferă o garanție de 180 de zile care acoperă defectele de fabricație.
Cea mai bună utilizare Elphapex DG2 Ultra
Minerii obțin cele mai bune rezultate cu costuri electrice sub £0.08/kWh. Condițiile actuale de piață indică un venit zilnic de £18.38 (126.27 DOGE), cu profit net de £15.12/zi după deducerea costurilor cu electricitatea.
Avantaje și dezavantaje Elphapex DG2 Ultra
Avantaje:
-
Eficiență lider pe piață de 0.19 J/MH
-
Performanță puternică de 21 GH/s
-
Doar 17.7% din venituri merg către costurile cu electricitatea
-
Minează multiple monede bazate pe Scrypt simultan
Dezavantaje:
-
Niveluri de zgomot ce ajung la 75 dB și necesită gestionarea sunetului
-
Cereri semnificative de putere necesită o instalație electrică fiabilă
-
Mai potrivit pentru medii industriale decât pentru case
-
Necesită expertiză tehnică pentru configurare corectă
Tabel de comparație
Comparație Mineri Bitcoin (SHA-256)
|
Model |
Hashrate (TH/s) |
Consum de energie (W) |
Eficiență (J/TH) |
Preț (aprox.) |
Nivel de zgomot (dB) |
Temperatură de operare |
|
Avalon A16-282T |
282 (±5%) |
3900 (±10%) |
13.8 |
£3,717.62 |
75 |
-5°C până la 35°C |
|
Bitmain S23 Pro |
318 |
3,498 |
11.0 |
£6,137-£10,641 |
75 |
-20°C până la 45°C |
|
Bitdeer Sealminer A3 |
260 |
3360-3920 |
14.0 |
£5,091.36 |
75 |
N/A |
|
Bitdeer Sealminer A3 Pro |
660 |
8250 |
12.5 |
£7,527.05 |
50 |
5°C până la 45°C |
|
Whatsminer M70 |
214 |
3140 |
14.67 |
£1,745-£3,512 |
75 |
-5°C până la 35°C |
|
Whatsminer M70S |
226-258 |
3140-3500 |
13.5 |
£2,833-£3,314 |
75 |
-5°C până la 35°C |
Compararea Minerele Litecoin/Dogecoin (Scrypt)
|
Model |
Putere de hash (GH/s) |
Consum de energie (W) |
Eficiență (J/GH) |
Preț (aprox.) |
Nivel de zgomot (dB) |
Temperatura de funcționare |
|
Antminer L11 |
20 |
3,680 |
184 |
£6,860 |
75 |
5°C până la 45°C |
|
Antminer L11 Pro |
21 |
3612 |
172 |
£5,049-£6,353 |
75 |
5°C până la 45°C |
|
Elphapex DG2 |
16-20.5 |
3520 |
220 |
£5,979-£6,404 |
75 |
5°C până la 45°C |
|
Elphapex DG2 Ultra |
21 |
3420 |
190 |
£793.38 |
75 |
5°C până la 45°C |
Concluzie
Harta mineritului crypto va suferi schimbări majore în 2026 pe baza analizei noastre detaliate. Bitmain Antminer S23 Pro conduce clasamentul cu o viteză de hash de 318 TH/s și o eficiență de 11,0 J/TH. Bitdeer Sealminer A3 Pro oferă performanțe chiar mai bune la 660 TH/s dacă dispuneți de infrastructura potrivită. Minerii Bitcoin cu ratinguri de eficiență între 11,0 și 14,67 J/TH se evidențiază față de opțiunile mai ieftine și influențează profiturile pe termen lung.
Minerii Litecoin și Dogecoin pot alege între două opțiuni principale. Antminer L11 Pro și Elphapex DG2 Ultra oferă ambele o viteză de hash de 21 GH/s. Elphapex are un mic avantaj la eficiență, 190 J/GH comparativ cu 172 J/GH. Aceste diferențe mici de eficiență vor afecta facturile de energie în timp.
Succesul mineritului depinde de trei factori critici. Mențineți costurile la electricitate sub £0,06/kWh pentru minerii Bitcoin și sub £0,08/kWh pentru minerii Scrypt pentru a rămâne profitabil. Configurați sisteme adecvate de răcire, în special pentru modelele de înaltă performanță care generează multă căldură. Instalați măsuri de control al zgomotului pentru majoritatea modelelor care produc 75 dB sau mai mult.
Echipamentul potrivit pentru minerit trebuie să găsească un echilibru între costurile inițiale și randamentele viitoare. Modelele cu eficiență ridicată costă mai mult, dar oferă rezultate mai bune pe termen lung. Minerii noi pot începe cu opțiuni bugetare precum Whatsminer M70 sau Avalon Nano 3S, deși acestea necesită un timp mai mare pentru amortizare.
Analizați spațiul disponibil, configurația electrică, nivelurile de zgomot și bugetul înainte de a lua o decizie. Luați în calcul și creșterile dificultății sau modificările de preț care ar putea apărea. Puteți începe mineritul în 2026 prin mineshop.eu pentru a obține aceste mașini inovatoare și a începe experiența dvs. de minerit crypto cu încredere. Industria mineritului va evolua, fără îndoială, dar acest know-how vă oferă instrumentele necesare pentru a face o investiție inteligentă în viitorul mineritului dvs.
Aspecte esențiale
Peisajul mineritului crypto în 2026 oferă opțiuni fără precedent în materie de eficiență și performanță, selecția atentă fiind crucială pentru maximizarea profitabilității într-o piață din ce în ce mai competitivă.
• Eficiența este rege: Performeri de top precum Bitmain S23 Pro (11,0 J/TH) și Bitdeer A3 Pro (12,5 J/TH) oferă o eficiență cu peste 40% mai bună față de generațiile anterioare.
• Costurile la electricitate determină profitabilitatea: Mențineți costurile energiei sub £0,06/kWh pentru minerii Bitcoin și sub £0,08/kWh pentru minerii Scrypt pentru a obține un randament pozitiv.
• Infrastructura de răcire este importantă: Modelele de înaltă performanță necesită sisteme robuste de răcire, variantele hidro-răcite oferind viteze de hash superioare, dar necesitând configurații specializate.
• Perioadele de recuperare a investiției se extind semnificativ: Majoritatea minerilor necesită 2-4 ani pentru recuperarea integrală a capitalului, făcând planificarea pe termen lung esențială pentru operațiuni durabile.
• Mineritul Scrypt depășește barierele de eficiență: Elphapex DG2 Ultra atinge o eficiență revoluționară de 0,19 J/MH, devenind primul miner care trece pragul de 0,2 J/MH.
Cheia succesului constă în potrivirea circumstanțelor dvs. specifice — costurile energiei, capacitățile infrastructurii și capacitatea de investiții — cu echipamentul potrivit pentru mărimea și obiectivele operațiunii dvs. de minerit.
Întrebări frecvente
Î1. Care este cel mai eficient miner Bitcoin pentru 2026? Bitmain Antminer S23 Pro se remarcă prin impresionanta eficiență de 11,0 J/TH, fiind unul dintre cei mai eficienți mineri Bitcoin pentru 2026. Oferă o viteză de hash de 318 TH/s, echilibrând performanța și consumul de energie.
Î2. Care criptomonedă oferă cea mai bună profitabilitate la minerit în 2026? Deși Bitcoin rămâne popular, altcoin-urile precum Kaspa (KAS) și Monero (XMR) sunt considerate mai ușor de minat. Pentru monedele bazate pe Scrypt, Litecoin (LTC) și Dogecoin (DOGE) continuă să fie opțiuni profitabile, mai ales cu mineri eficienți precum Elphapex DG2 Ultra.
Î3. Ce factori ar trebui să iau în considerare când aleg o mașină de minerit crypto? Factorii cheie includ viteza de hash a minerului, eficiența energetică (J/TH), consumul de energie, costul inițial și tarifele dvs. la electricitate. De asemenea, luați în calcul cerințele de răcire, nivelul de zgomot și compatibilitatea minerului cu criptomoneda țintă.
Întrebarea 4. Cât de importantă este răcirea pentru operațiunile de mining crypto în 2026? Răcirea este esențială pentru menținerea performanței optime și durata de viață a echipamentului de mining. Modelele de înaltă performanță generează o cantitate substanțială de căldură, necesitând soluții robuste de răcire. Unii mineri, precum Bitdeer Sealminer A3 Pro, oferă opțiuni de răcire hidro pentru o eficiență îmbunătățită în operațiunile la scară largă.
Întrebarea 5. Care este rentabilitatea așteptată (ROI) pentru mining-ul crypto în 2026? Perioadele ROI pentru majoritatea minerilor în 2026 variază între 2 și 4 ani, în funcție de factori precum costurile la electricitate, prețurile crypto și dificultatea rețelei. De exemplu, Bitmain Antminer S23 Pro are o perioadă estimată de ROI între 962 și 1240 de zile la ratele curente. Este esențial să se ia în considerare potențialele fluctuații ale pieței atunci când se calculează rentabilitatea așteptată.
Related Blog
Recenzie Aplicație Kratos Mining Monitor 2026 pentru Minerii Solo Acasă
Jul 17, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Cum să-ți Securizezi Configurația de Bitcoin Mining de Acasă împotriva Hackerilor
Jul 6, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Ce este hashrate-ul la minare și de ce este important?
Jul 2, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop
Cum să Cumperi un Miner ASIC Recondiționat: Ce să Verifici Înainte de a Cumpăra
Jun 28, 2026 by Guntis Vitolins
Mineshop